کوخاوی و اشکنازی بر جلوگیری از ایران هسته‌ای تأکید کردند

کوخاوی و اشکنازی بر جلوگیری از ایران هسته‌ای تأکید کردند

چهارشنبه, 27 ژانویه, 2021 - 00:30
آویو کوخاوی رئیس ستاد ارتش اسرائیل

آویو کوخاوی رئیس ستاد ارتش اسرائیل و گابی اشکنازی وزیر امور خارجه اعلام کردند که اسرائیل تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تبدیل ایران به یک کشور هسته ای انجام خواهد داد.

کوخاوی و اشکنازی در سخنرانی‌های خود در کنفرانس سالانه مؤسسه پژوهش‌های امنیت اسرائیل در دانشگاه تل آویو، عصر دوشنبه تأکید کردند که «ایران با پروژه هسته ای خود تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان است».

کوخاوی اظهار کرد که «بازگشت به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ یا حتی توافقی مشابه که از جنبه‌های مختلف بهبود یافته باشد از نقطه نظر عملیاتی و استراتژیک اسرائیل، بد یا اشتباه است».

 وی گفت: آن توافق‌نامه دستیابی به بمب هسته ای را برای ایران در پی خواهد داشت و بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق‌نامه هم از نظر عملیاتی و هم راهبردی امری بد و اشتباه است. در سطح عملی، بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای تضمین کننده این خواهد بود که ایران کار با سانتریفیوژها برای غنی سازی مقادیر اورانیوم برای تولید بمب هسته ای را افزایش می‌دهد و به تشدید رقابت تسلیحات هسته‌ای در منطقه منجر خواهد شد.

کوخاوی با ارسال مستقیم پیام به دولت بایدن گفت: «برداشتن فشارهای آمریکا از ایران، هرچه باشد، به آن اجازه می‌دهد تا به بمب برسد».

 وی با اشاره به جنگ بی رحمانه ای که در آن موشک‌های زیادی به سمت اسرائیل شلیک می‌شوند، گفت: «اما این جنگ سایت‌های نظامی ایران را نابود خواهد کرد».

وی افزود: «اسرائیل امروز اطلاعات امنیتی دقیقی در مورد ایران دارد و خود ایران نیز این را می‌داند. امروز ما در منطقه آزادی عمل و جابجایی و تحرک داریم، زیرا سیاست ایران منجر به تشکیل ائتلاف‌هایی می‌شود که بیشتر کشورهای منطقه را شامل می‌شود».

از این رو، کوخاوی گزارش‌های مبنی بر وجود طرح اسرائیلی برای نابودی پروژه هسته ای از طریق جنگ در صورت عدم عقب‌نشینی داوطلبانه ایران از آن، تحت نظارت دقیق بین‌المللی را تأیید کرد.

 وی گفت: «من به ارتش اسرائیل دستور داده‌ام که علاوه بر نقشه‌های عملیاتی ای که تدارک دیده‌اند، چند نقشه عملیاتی دیگر نیز آماده کنند و ما هم‌اکنون در حال آماده‌سازی آنها هستیم تا آماده شود، آموزش دیده شود و پیش روی ما باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای