هشدار علمی نسبت به جهش‌های جدید «کرونا»

هشدار علمی نسبت به جهش‌های جدید «کرونا»

سعودی همزمان با افزایش مبتلایان محدودیت‌ها را تشدید کرد.. دبی رستوران‌ها را تعطیل می‌کند
سه شنبه, 2 فوریه, 2021 - 22:15
کاپیتان تام مور کهنه ‌سرباز بریتانیایی، میلیون ها پوند برای پرسنل بهداشت کشورش در مبارزه با کرونا کمک مالی جمع‌آوری کرده است (رویترز)

سازمان بهداشت جهانی نسبت به عواقب افتادن در دام خوش‌بینی بیش از حد ناشی از پیشرفت در اقدامات واکسیناسیون علیه کرونا و تساهل و سستی در اقدامات جلوگیری از شیوع همه‌گیری و کاهش محدودیت‌ها به خصوص پس از ظهور جهش‌های جدید و احتمال ظهور گونه‌های بیشتر هشدار داد.

این هشدار در پی افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان در برخی از کشورهای اروپایی که اقدامات پیشگیرانه را در هفته‌های اخیر با شروع اقدامات واکسیناسیون کاهش داده‌اند، و همچنین بر اساس نتایج اولیه چندین مطالعه در مورد جهش‌های ویروسی جدید انجام شده توسط محققان در دانشگاه‌های آمریکا و اروپا و کارشناسان بهداشت جهانی صادر شده‌است.

در این میان، دیروز بیش از ۱۰۳ میلیون مورد ابتلا و بیش از ۲٫۳ میلیون مرگ و میر ناشی از کرونا شناسایی شده‌است. بریتانیا پس از ثبت بیش از ۱۰۰ مورد گونه جهش یافته آفریقای جنوبی، بررسی‌های خانگی حدود ۸۰ هزار شهروند را آغاز کرد.

در همین زمینه، سرهنگ تام مور کهنه سرباز بریتانیایی که در جنگ جهانی دوم شرکت داشته، به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت.

وی پیش از مبتلا شدن به کرونا به دلیل جمع‌آوری ۳۳ میلیون پوند برای کمک به مبارزه با همه‌گیری کرونا، بین مردم معروف شده بود.

در سعودی، دیروز (سه شنبه)، پس از شناسایی ۳۱۰ مورد مبتلای تأیید شده جدید، وزارت بهداشت این کشور بالاترین تلفات روزانه تعداد موارد جدید ویروس کرونا (Covid-19) را برای بیش از دو ماه ثبت کرد.

هم‌زمان با افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ و تلاش امارات متحده عربی برای تحکیم مقررات با هدف جلوگیری از افزایش موارد ابتلا، دبی اعلام کرد که تا پایان ماه فوریه تمامی بخش‌های سرگرمی بسته خواهند بود.

رستوران‌ها و کافه‌ها باز خواهند بود، اما باید تا ساعت یک شب درهایشان را ببندند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای