فشار کنگره بر دولت بایدن: تحریم‌های تهران را لغو نکنید

فشار کنگره بر دولت بایدن: تحریم‌های تهران را لغو نکنید

جمعه, 5 فوریه, 2021 - 23:45

فشار نمایندگان کنگره بر جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در مورد توافق هسته‌ای با ایران به‌طور فزاینده‌ای افزایش یافته‌است. آنها به‌طور عمده تلاش می‌کنند که برای لغو تحریم‌های تهران فشار بیاورند و برخی از آنها نسبت به بازگشت به توافق هسته‌ای هشدار می‌دهند.

در این زمینه، تعدادی از جمهوری خواهان لایحه ای را در مخالفت با بازگشت ایالات متحده به توافق‌نامه در مجلس سنا ارائه دادند.

ریک اسکات سناتور جمهوری‌خواه و طراحاین پروژه، گفت: «پرزیدنت ترامپ حق داشت توافق هسته ای بی پروای ایران را که پرزیدنت اوباما ما را به سمت آن سوق، کنار بگذارد.»

اسکات از پیوستن تعدادی از همکارانش به وی استقبال کرد و با بازگشت به توافق هسته ای «بدون تغییرات اساسی در آن» مخالفت کرد.

اسکات با تمجید از تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ علیه ایران، بر اهمیت لغو آنها تأکید کرد تا تهران به‌طور کامل همکاری کند و توانایی‌های آن برای تولید سلاح هسته ای کنترل شود.

اسکات، بایدن را به همکاری با کنگره در این پرونده «برای محافظت از امنیت ملی ایالات متحده، منافع آمریکا و امنیت اسرائیل» فراخواند.

به نوبه خود، جانی ارنست سناتور جمهوری‌خواه و از طرفداران پیش نویس این قطعنامه، هشدار داد که ایران تهدیدی جدی برای ایالات متحده و منطقه خاورمیانه است. او اضافه کرد که تهران با هدف بی‌ثبات سازی امنیت در منطقه و تهدید نیروهای آمریکایی و متحدان آن، به حمایت و تأمین مالی سازمان‌های تروریستی ادامه می‌دهد.

ارنست با تأکید بر اینکه توافق هسته ای قبلی برای از بین بردن برنامه هسته ای ایران و همچنین کنترل فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه کافی نبود، از رئیس‌جمهور آمریکا خواست از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای مطمئن شود.

ارنست افزود: «بحث دربارهٔ بازگشت به توافق هسته ای برای اطمینان بخشی به این کشور تروریستی، عاقلانه نیست و این خود اقدامی فاجعه بار است.»

کوین کرامر نماینده جمهوری‌خواه و از حامیان این پروژه، بر اهمیت تأمین امنیت متحدان ایالات متحده در منطقه قبل از پیوستن به هر توافق احتمالی تأکید کرد.

این پیشنهاد با پیشنهادهای دیگر مجلس سنا و مجلس نمایندگان همزمان شده‌است، به طوری که تد کروز سناتور جمهوری‌خواه تلاش می‌کند تلاش‌های دولت برای پیوستن به توافق هسته ای را به چالش بکشاند.

در مجلس نمایندگان، جمهوری خواهان به دنبال تثبیت اجماع هر دو مجلس در مورد لزوم عدم کاهش تحریم‌ها در زمان کنونی، طرح‌هایی را ارائه می‌دهند که هدف آن جلوگیری از لغو تحریم‌ها علیه تهران است. این لوایح هنوز در مراحل اولیه خود هستند.

سناتور باب منندز رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا و جیم ریش جمهوری‌خواه ارشد سنا، هفته گذشته در گفتگو با الشرق الاوسط، از مخالفت خود با لغو تحریم‌های تهران بدون تغییر و تعهدات مشخصی از جمله برنامه موشک بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در منطقه خبر دادند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای