اروپا: ایران با نقض برجام بازگشت به دیپلماسی را تضعیف می‌کند

اروپا: ایران با نقض برجام بازگشت به دیپلماسی را تضعیف می‌کند

فرانسه، آلمان و بریتانیا تولید اورانیوم فلزی در ایران را محکوم کردند
جمعه, 12 فوریه, 2021 - 14:30

در پی تأیید تولید اورانیوم فلزی از سوی ایران، سه کشور بزرگ اروپایی، امروز جمعه ۲۴ بهمن، در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که تهران با نقض تهدات خود در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ فرصت مستقیم بازگشت به دیپلماسی را به مخاطره انداخته‌است.

سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، فرانسه، آلمان و بریتانیا، تولید اورانیوم فلزی از سوی ایران را محکوم کردند و گفتند، این اقدام نشانگر، نقض تعهدات تهران در قبال جامعه جهانی است.

تروئیکای اروپایی اضافه کردند: «در چارچوب توافق هسته‌ای وین (برجام) ایران حق ندارد به مدت ۱۵ سال دست به تولید اورانیوم فلزی بزند یا تحقیق و توسعه در زمینه فلزشناسی اورانیوم داشته باشد».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای تأیید کرد که ایران در تأسیسات اصفهان تولید اورانیوم فلزی به مقدار ۳٫۶ گرم را آغاز کرده‌است.

در ادامه بیانیه آمده‌است: «ما تأکید می‌کنیم که ایران هیچ توجیه معتبر غیرنظامی برای این فعالیت‌ها - که گامی کلیدی در جهت توسعه سلاح هسته‌ای محسوب می‌شود- ندارد».

در بیانیه همچنین ذکر شده‌است: «ما قویا از ایران می‌خواهیم که بدون تأخیر به این فعالیت‌ها پایان دهد و هیچ گام جدیدی در جهت عدم پایبندی به برنامه هسته‌ای اش اتخاذ نکند».

دولت جو بایدن که به تازگی کار خود را در آمریکا آغاز کرده از تمایل خود به بازگشت به برجام خبر داده، اما خواسته‌است تا پیش از آغاز گفت‌وگوها، ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد.

در مقابل دولت ایران که خواستار لغو تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام است، نه تنها به تعهدات خود بازنگشته است، بلکه این تعهدات را بیشتر کاهش داده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای