دمشق و تل‌آویو در مخمصه «بند محرمانه» روسی

دمشق و تل‌آویو در مخمصه «بند محرمانه» روسی

هلاکت داعشی‌ها در پی حملات به مرکز سوریه.. هسته‌های این سازمان متحدان آمریکا را در شرق فرات هدف قرار دادند
شنبه, 20 فوریه, 2021 - 23:15

انتشار گزارش‌هایی دربارهٔ وجود «یک بند محرمانه» در فرایند مبادله اسرا با میانجیگری روسیه، باعث سردرگمی و آشفتگی در دمشق و تل‌آویو شد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) وجود یک بند محرمانه در فرایند مبادله اسرای سوری با یک دختر اسرائیلی در ازای دریافت واکسن کرونا از اسرائیل را تکذیب کرد.

سایت خبری اسراییلی «والا» دربارهٔ پشت پرده این توافق نوشت دولت بنیامین نتانیاهو به درخواست دولت سوریه ۱٫۲ میلیون دلار واکسن روسی «اسپوتنیک وی» خریده و تحویل دمشق داده‌است.

شبکه عبری زبان کان نیز در این باره گزارش داد، دولت اسرائیل با اجماع، اعطای هزینه اضافی به سوریه را در نشست روز گذشته مصوب کرده‌است.

انتشار جزئیاتی از این «بند محرمانه»، در اسرائیل غوغا به پا کرد و «جنبش برای شفافیت دولت» مقامات رسمی را به شفافیت و افشای تمام جزئیات معامله با سوریه فراخواند.

از سوی دیگر، دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن ۲۱ داعشی در سوریه در پی بمباران مواضع این گروه از سوی جنگنده‌های روسی در مناطق بیابانی سوریه خبر داد.

بنابر گزارش روز شنبه دیده‌بان حقوق بشر، جنگنده‌های روسیه طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۰ بار به پایگاه‌های داعش در سوریه حمله کردند. در این حملات که در مثلث حلب - حماه - الرقه و صحراهای دیرالزور و حمص انجام شد، آمار کشته‌های نیروهای تروریستی داعش به ۲۱ نفر افزایش یافت.

حمله هوایی روسیه به داعش به دنبال حملات روز جمعه این گروه به نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان متحد دمشق که به کشته شدن حداقل هشت نفر از نیروهای طرفدار دمشق شد، صورت می‌گیرد.

دیده‌بان همچنین از وقوع انفجار در حومه دیرالزور در شرق فرات، که تحت کنترل نیروهای دموکرات سوریه، متحدان آمریکا است، خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای