وزیر خارجه عراق: رابطه با سعودی در حال پیشرفت و توسعه است

وزیر خارجه عراق: رابطه با سعودی در حال پیشرفت و توسعه است

حسین به «الشرق الاوسط» تأکید کرد که اراده مشترکی برای تقویت همکاری در همه زمینه‌ها وجود دارد
سه شنبه, 23 فوریه, 2021 - 23:15

فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق تأکید کرد که روابط عراق و سعودی در حال پیشرفت و توسعه است.

وزیر خارجه عراق همچنین با اشاره به محورهای گفتگوهای خود در ریاض از جمله فعال سازی ده‌ها تفاهم نامه و توافق‌نامه بین دو کشور، بر وجود یک اراده مشترک برای ارتقای همکاری در همه زمینه‌ها تأکید کرد.

وزیر امور خارجه عراق در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت که محور اول مذاکرات «بر روی روابط دو جانبه بین دو کشور و چگونگی توسعه آنها متمرکز بود (...) و ما در مورد کار مشترک در زمینه‌های مختلف بحث کردیم، چه اقتصادی، انرژی و بانکی یا سرمایه‌گذاری».

حسین ادامه داد: «در حالی که در محورهای دیگر، وضعیت منطقه ای و تأثیر آن بر اوضاع داخلی عراق یا سعودی یا فضای منطقه ای بررسی شد، علاوه بر آن، دربارهٔ تنش‌های منطقه ای و نحوه برخورد با آنها و چگونگی توسعه اولین گام‌ها برای مدیریت این بحران‌ها گفتگو شد».

حسین با اشاره به برنامه سفرش به سعودی اعلام کرد، ما دربارهٔ مسائل مرزی، امنیت و روابط تجاری با سعودی گفتگو کردیم.

حسین توضیح داد که روابط بین کشورش و پادشاهی عربی سعودی «با گسست‌هایی مواجه شده بود، اما در سال‌های اخیر این شکاف برطرف شده و پل‌های زیادی ساخته شده‌است، به طوری که این بازدیدها گواه پیشرفت این رابطه است».

به گفته او، «نشانه‌های ملموسی نیز وجود دارد که روابط به نفع دو کشور، دو ملت و منطقه در حال جریان است و ارزیابی ما از این رابطه این است که این روابط در مرحله پیشرفت و توسعه قرار دارد».

حسین در پاسخ به سؤالی در مورد تنش‌های منطقه ای گفت: «برای از بین بردن تنش، ما نیاز به بحث، گفتگو و ارائه صریح مسائل داریم و امنیت ملی بدون امنیت محیط منطقه تأمین نمی‌شود».

وی معتقد است که تهدیدهای امنیتی بر روی سرمایه گذاران خلیجی تأثیر می‌گذارد. او تأکید کرد: همکاری با کشورهای همسایه دارای مزایایی همچون خلاص شدن از حملاتی است که ثبات را تهدید می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای