در پی حملات حوثی ها؛ آمریکا بار دیگر بر ایستادگی خود در کنار سعودی تأکید کرد

در پی حملات حوثی ها؛ آمریکا بار دیگر بر ایستادگی خود در کنار سعودی تأکید کرد

ائتلاف: موشک‌ها و پهپادهای انتحاری حوثی‌ها ایرانی است
سه شنبه, 9 مارس, 2021 - 00:30

ایالات متحده روز دوشنبه، بار دیگر بر «موضع محکم» خود در خصوص ایستادگی در کنار سعودی در مقابله با حملات گروه حوثی تأکید کرد، در همین حال، چندین کشور عربی و همچنین سازمان ملل متحد ادامه حملات حوثی‌ها علیه سعودی را محکوم کردند.

آخرین اقدام دشمنانه حوثی‌ها، هدف قرار دادن جازان و یکی از انبارهای ذخیره نفت شرکت آرامکو واقع در بندر رأس تنوره در منطقه شرقیه در روز یکشنبه است.

در همین باره، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید شامگاه دوشنبه تأکید کرد: «ما تهدیدات امنیتی را که سعودی‌ها از سوی یمن و دیگران با آنها مواجه هستند، درک می‌کنیم. ما به دنبال راه‌هایی برای تقویت حمایت از توانمندی‌های سعودی برای دفاع از خاک خود در مقابل تهدیدها هستیم».

وی افزود: «ما از تکرار حملات گروهی که برای رسیدن به صلح جدی نیست، به سعودی نگران هستیم. حملات غیرقابل قبول و خطرناک است و زندگی غیرنظامیان بی گناه را به خطر می‌اندازد».

جن ساکی گفت: «ما البته در مواجهه این تهدیدات به همکاری نزدیک با سعودی ادامه می‌دهیم».

سفارت آمریکا در ریاض نیز اعلام کرد: «حمله ددمنشانه حوثی‌ها به غیرنظامیان و ساختارهای حیاتی، نقض احترام به جان انسان‌ها و بی‌توجهی به تلاش‌ها برای برقراری صلح است».

در همین حال، گزارش‌های رسانه‌های آمریکایی حاکی است که این احتمال وجود دارد که تلاش برای هدف قرار دادن میادین نفتی راس تنوره از عراق یا ایران و از طریق آب‌های خلیج انجام شده باشد.

سناتور جمهوریخواه بیل هگرتی نماینده ایالت تنسی در سنای آمریکا نیز گفت که «حمله موشکی دیگری یکشنبه علیه سعودی صورت گرفته که حاوی نشانه‌هایی از حمایت رژیم ایران را دارد».

هگرتی دولت رئیس‌جمهور بایدن را مقصر این تشدید در سعودی دانست.

از سوی دیگر، سرهنگ ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن در گفتگو با شبکه العربیه اعلام کرد که ایران موشک و پهپاد برای شورشیان حوثی یمن قاچاق می‌کند.

المالکی گفت: موشک‌ها وپهپادهای شبه نظامیان حوثی ساخت ایران هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای