یکسال در چنگ کرونا با تلفات سنگین

یکسال در چنگ کرونا با تلفات سنگین

۲.۶ میلیون فوتی و ۱۱۸.۶ میلیون بیمار و ۳۲۷ میلیون دوز واکسن
جمعه, 12 مارس, 2021 - 00:00

شیوع ویروس کوید ۱۹ یک سال پیش به عنوان یک همه گیری جهانی شناخته شد. در کنار تلفات جانی سنگین و شمار زیاد مبتلایان در کشورهای جهان تعطیلی بخش های گوناگون ضربه سهمگینی به اقتصاد جهان زد. کشورهای جهان به دلیل مهار کرونا پروتکل های بهداشتی و قرنطینه و محدودیت های متعددی اجرا کردند که کسب و کارها و بخش های متعدد را فلج کرد.

طبق داده هایی که پنجشنبه (۱۱ مارس) منتشر شد دو میلیون و ۶۲۰ هزار نفر بر اثر کرونا در جهان فوت کردند و تعداد مبتلایان به ۱۱۸ میلیون و ۶ هزار نفر رسیده که از این مجموع ۶۶ میلیون و ۸ هزار بیمار بهبود پیدا کردند.

۳۲۷ میلیون دوز واکسن در جهان تزریق شده است. سازمان بهداشت جهانی ۱۱ مارس ۲۰۲۰ با توجه به افزایش تعداد بیماران و شیوع ویروس در آسیا و اروپا رسما گفت کرونا یک همه گیری جهانی است.

تعداد فوتی ها در آمار رسمی در آن زمان حدود ۴ هزار و ۶۰۰ نفر بود.

در حالیکه کشورهای فراوانی در حال کاهش محدودیت ها هستند شیوع پرشتاب کرونا همچنان دست از سر برخی کشورها مثل برزیل برنداشته است. به عنوان مثال آمار مرگ و میر روزانه در برزیل به رقم بی سابقه ۲ هزار و ۲۸۶ نفر رسیده و گونه های جدید و به شدت مسری تر کرونا در این کشور شیوع پیدا کرده است.

اگرچه واکسن ها روزنه امیدی برای جهانیان فراهم کرد اما مردم در کشورهای فراوانی با محدودیت های بیشتر روبرو هستند و مسیر بازگشت به روال عادی روشن نیست.

در همین راستا حکومت ها و مجامع علمی با شتاب بی سابقه در حال یک ماراتن نفسگیر برای تولید واکسن و انجام مطالعات و پژوهش و بهینه سازی واکسن ها هستند. در این میان کشورهای ثروتمند پیشرفت بزرگی در زمینه واکسیناسیون داشتند اما چندین میلیارد نفر ساکنان کشورهای فقیر همچنان منتظر واکسن هستند.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای