ریچ به الشرق‌الاوسط: تهدید پایگاه نظامی در واشنگتن یادآور نقش ایران در برهم‌زدن ثبات بین‌المللی است

ریچ به الشرق‌الاوسط: تهدید پایگاه نظامی در واشنگتن یادآور نقش ایران در برهم‌زدن ثبات بین‌المللی است

ریچ از بایدن خواست تا شروط سخت‌تری را برای تهران اعمال کند
چهارشنبه, 24 مارس, 2021 - 01:15

جیم ریچ سناتور جمهوریخواه و عضو ارشد کمیته روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا گفت که گزارش‌های مبنی بر برنامه‌ریزی ایران برای هدف قراردادن یک پایگاه ارتش آمریکا در واشنگتن «یادآور نقش بی‌ثبات کننده رژیم ایران در صحنه بین‌المللی است».

وی در مصاحبه با الشرق الاوسط از دولت بایدن خواست شروط سخت تری را برای تهران ایجاد کند.

ریچ نسبت به قصد حمله ایران به پایگاه نظامی فورت مک نایر در واشنگتن پایتخت آمریکا در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی مسئول عملیات خارجی سپاه پاسداران، ابراز نگرانی عمیق کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه گزارش داد ایران تهدیدهایی را علیه پایگاه نظامی «فورت‌مک‌نایر» در آمریکا و همچنین معاون فرمانده این پایگاه انجام داده‌است.

این خبرگزاری به نقل از چندین منبع امنیتی بلندپایه که نخواستند نامشان فاش شود ادعا کرده برنامه حمله به پایگاه فورت مک نایر به سبک برنامه اقدام انتحاری سال ۲۰۰۰ به ناوشکن USS cole بوده. در آن زمان یک قایق کوچک حامل مواد منفجره در کنار ناوشکن نیروهای آمریکایی در سواحل یمن منفجر شد و جان ۱۷ ملوان نیروی دریایی آمریکا را گرفت.

بر اساس این گزارش مقام‌های امنیتی آمریکا گفته‌اند که در ماه ژانویه و با شنود مکالمات گفتگوهای اعضای نیروی قدس سپاه، از سوی آژانس امنیت ملی، متوجه چنین طرح و برنامه‌ای شده‌اند. همچنین ظاهراً مقام‌های ایرانی قصد داشته‌اند با نفوذ در پایگاه فورت مک نایر، ژنرال جوزف ام مارتین معاون فرمانده این پایگاه را به قتل برسانند.

ریچ این گزارش‌ها را بهترین گواه بر نیاز دولت آمریکا برای پیوند هرگونه مذاکره با تهران دربارهٔ توافق هسته ای به پرونده حمایت تهران از تروریسم دانست

و تأکید کرد که پس از انتشار گزارش‌های اخیر، دولت بایدن را در این زمینه تحت فشار قرار خواهد داد.

این سناتور جمهوری‌خواه گفت: «من به شدت نگران گزارش‌های اخیر در مورد تهدیدهای ایران علیه فورت مک نایر و مقامات آمریکایی هستم».

وی افزود: «این اولین بار نیست که اخباری مبنی بر تلاش ایرانی‌ها برای هدف قرار دادن مقامات در پایتخت آمریکا می‌شنویم».

ریچ گفت: «این تهدیدها یادآوری نقش بی‌ثبات کننده رژیم ایران در صحنه بین‌المللی است که عمدتاً در منطقه خاورمیانه وجود دارد».

وی تأکید کرد که «دولت آمریکا باید حمایت ایران از تروریسم داخلی و بین‌المللی را در هر مذاکره ای که در نظر دارد با رژیم ایران انجام دهد، لحاظ کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای