اعلام حمایت روسیه از امنیت و ثبات اردن

اعلام حمایت روسیه از امنیت و ثبات اردن

سه شنبه, 6 آوریل, 2021 - 00:45
دیدار ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و ملک عبدالله پادشاه اردن در سال ۲۰۱۹

خبرگزاری رسمی اردن (پترا) گزارش داد، روسیه امروز دوشنبه، بر حمایت خود از حفظ امنیت و ثبات اردن و اهمیت روابط پیوند دهنده آن با اردن و پادشاه آن ملک عبدالله دوم تأکید کرد.

میخائیل بوگدانف فرستاده ویژه رئیس‌جمهور روسیه به خاورمیانه و آفریقا و معاون وزیر خارجه این کشور در واکنش به تحولات اخیر اردن به رسانه‌ها گفت: «ما از ثبات و امنیت دفاع می‌کنیم و کشور اردن دوست ما است بنابراین برای آن آرزوی شکوفایی داریم و اینکه شرایط پایداری برای توسعه اجتماعی و اقتصادی داشته باشد».

شب گذشته، ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن ضمن تشریح حوادث شب گذشته در اردن از ناکام ماندن تحرکات برای هدف قرار دادن این کشور و ثبات آن خبر داد و گفت: شاهزاده حمزه ولیعهد سابق ارتباط مستقیم با باسم عوض الله رئیس سابق دیوان پادشاهی داشت و طرف‌های خارجی در این موضوع دخالت دارند.

الصفدی در کنفرانس مطبوعاتی در این باره گفت: سازمان‌های امنیتی اردن متوجه تماس‌هایی بین شاهزاده حمزه بن الحسین با گروه‌های خارجی با هدف بی‌ثبات‌سازی امنیت کشور شدند.

وی افزود: در نتیجه تحقیق و بازجویی‌های انجام شده مشخص شد که شاهزاده حمزه بن الحسین و دیگر مقامات بازداشت شده اقدامات و فعالیت‌های علیه امنیت کشور با همکاری گروه‌های خارجی انجام داده‌اند.

وزیر خارجه اردن اعلام کرد: تحقیقات اولیه مشخص کرد که تحرکات بازداشت شدگان و فعالیت‌های آنها امنیت کشور و شهروندان را به شکل مستقیم هدف قرار گرفته‌است. فعالیت‌های گسترده شاهزاده حمزه با شخصیت‌های اجتماعی از جمله الشریف حسن بن زید برای تحریک آنها برای وارد کردن گزند به امنیت ملی رصد شد.

الصفدی اظهار کرد: طبق توصیه‌های ملک عبدالله پادشاه کشور، رئیس ستاد ارتش اردن از شاهزاده حمزه خواست تا فعالیت‌هایی که امنیت کشور را تهدید می‌کند متوقف کند، اما با پاسخ منفی روبه‌رو شد. با حمزه در چارچوب قانون در خانواده سلطنتی هاشمی برخورد خواهد شد.

الصفدی در ادامه گفت: تحقیقات پیوندی بین عوض الله و مخالفینی در خارج از کشور پیدا کرده‌است.

وی افزود: اطرفیان شاهزاده حمزه ارتباطاتی با طرف‌های خارجی برای اجرای طرح خارجی داشتند. تماس‌هایی با طرف‌های خارجی دربارهٔ شروع بی‌ثباتی در اردن رصد شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای