الکاظمی: مداخله خارجی، نوعی تروریسم است

الکاظمی: مداخله خارجی، نوعی تروریسم است

سفر رئیس اقلیم کردستان به بغداد برای «پایان دادن به مشکلات»
یکشنبه, 11 آوریل, 2021 - 09:45
کنفرانس خبری احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب و فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق ، در بغداد (آسوشیتدپرس)

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق روز شنبه، در مورد «انواع جدید» تهدیدها و چالش‌های تروریستی علیه کشورش صحبت کرد.

الکاظمی در کنفرانس علمی بین‌المللی دستگاه مبارزه با تروریسم گفت: «ما اکنون به گونه دیگری با تروریسم مقابله می‌کنیم که شامل کنترل مرزها، گذرگاه‌های مرزی، مبارزه با فساد، کنترل سلاح و ممانعت از مداخله خارجی است». وی اظهار کرد که «تمام تلاش‌های دولت در امتداد عملیات مبارزه با تروریسم است».

اولین بار است که رئیس عالی‌ترین قوه مجریه در عراق از چالش‌های تروریستی از این نوع صحبت می‌کند.

الکاظمی همچنین بر ضرورت «استفاده از حمایت بین‌المللی و همکاری منطقه‌ای برای ممانعت از گسترش تروریسم در محیط منطقه‌ای و بین‌المللی» تأکید کرد.

همزمان، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در سفر به بغداد با الکاظمی، برهم صالح رئیس‌جمهوری، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و فؤاد حسین وزیر امور خارجه دیدار کرد.

ابوالغیط در دیدار با حسین گفت: «این وعده را می‌دهیم که در هر خواسته‌ای تحت فرمان رهبری عراق باشیم به گونه‌ای که منافع این کشور حفظ شود».

همچنین، بغداد شاهد تکاپوی سیاسی چشمگیری بود، به طوری که نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان چند روز پس از تصویب بودجه مالی فدرال و استقبال منطقه از آن به پایتخت عراق سفر کرد. منابع کرد از این دیدار به عنوان تلاش برای «پایان دادن به مشکلات» بین بغداد و اربیل یاد کردند.

بر اساس بیانیه صادر شده توسط ریاست جمهوری منطقه کردستان، بارزانی با رهبران و احزاب سیاسی عراق «آخرین تحولات و اوضاع در عراق، روابط اربیل و بغداد، اوضاع منطقه، ابزارهای اقدام مشترک و هماهنگی متقابل به منظور دستیابی به امنیت و ثبات در عراق و منطقه» را بررسی می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای