نگرانی در کردستان عراق نسبت به نقشه‌های تروریسم در «اردوگاه الهول»

نگرانی در کردستان عراق نسبت به نقشه‌های تروریسم در «اردوگاه الهول»

مسرور بارزانی به «الشرق الاوسط»: به ائتلاف بین‌المللی نیاز داریم
چهارشنبه, 14 آوریل, 2021 - 10:15

مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق گفت که این اقلیم اطلاعاتی به دست آورده که نشان می‌دهد گروه تروریستی داعش در اردوگاه الهول سوریه نقشه تروریستی ریخته‌است.

بارزانی در گفت و گو با روزنامه «الشرق الاوسط» افزود: این موضوع مایه نگرانی است و نشان می‌دهد که تروریست‌ها همچنان می‌توانند برای عراق و منطقه تهدید باشند.

وی تأکید کرد که عراق و اقلیم کردستان هنوز هم برای تضمین شکست واقعی سازمان به حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی نیاز دارند.

وی افزود، تحقیقات سرویس اطلاعات حاکی از آن است که داعش طرحش را در اردوگاه الهول تنظیم کرده‌است و به نظر می‌رسد گروه تروریستی همچنان قادر است از مرزها عبور کرده و به شکل غیرقانونی نفوذ کند.

بارزانی از متحدان و شرکای اقلیم کردستان خواست با خطرات این تهدید بر صلح و ثبات در داخل اقلیم و خارج از آن با جدیت برخورد کنند.

پیشتر نخست‌وزیر اقلیم در اظهاراتی در مورد آخرین دورهای گفت و گوی استراتژیک بین عراق و ایالات متحده آمریکا گفت، «هیئت عراقی باید در نظر بگیرد که منطقه کردستان تصمیم خود را گرفته‌است، و او معتقد است تا زمانی که خطر تروریسم وجود داشته باشد، نیروهای ائتلاف بین‌المللی باید در عراق بمانند».

روز گذشته نیز، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق از دستگیری یک تیم تروریستی داعش در شهر اربیل خبر داد و گفت: نیروهای امنیتی موفق شدند طرح تروریستی را خنثی کنند که گروه تروریستی داعش قصد داشت با برنامه‌ریزی و هدایت از داخل خاک سوریه در استان اربیل اجرایی کند.

به گفته وی، اعضای این تیم تروریستی، دستگیر و تحقیقات از آنها آغاز شده‌است.

او اعلام کرده‌است که شخصی به نام «حجی عبدالله» از سران داعش در سوریه، برنامه‌ریزی و هدایت تروریست‌های اعزامی به اربیل را بر عهده داشته‌است.

این تروریست‌ها در اعترافات خود تأکید کردند که نقشه کار گذاشتن بمب‌های کنار جاده ای و ترور افراد با کلت را داشته‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای