مصر؛ درام صعیدی درباره «تروریسم» در ماه رمضان

     مصر؛ درام صعیدی درباره «تروریسم» در ماه رمضان

کاهش سریال های کمدی و افزایش سریال های ۱۵ قسمتی
جمعه, 16 آوریل, 2021 - 19:45

ماراتن نفس گیر سریال های مصری رمضان ۲۰۲۱ با ۲۵ سریال استارت خورد. در این میان سهم سریال های کوتاه ۱۵ قسمتی نسبت به پارسال بیشتر است اما سریال های طنز کمتری به چشم می خورد. فیلم های با دو بازیگر اصلی حضور قوی دارند. منتقدان بر این باورند که رقابت سختی بین ستارگان سریال های رمضانی در جرین است.

برخی سریال های مصری ۱۵ قسمتی در ماه رمضان امسال عبارتند از: «احسن اب» با بازی علی ربیع و «خلی بالک من زیزی» با بازی امینه خلیل و محمد ممدوح و سریال «کوید ۲۵» با بازی یوسف الشریف و سریال «عالم موازی» با بازی دنیا سمیر غانم و سریال «شقه ۶» با بازی روبی و احمد حاتم و سریال «بین السما و الارض» با بازی هانی سلامه و یسرا اللوزی.

منتقدان سینما و سینماگران مصری از پدیده امسال در سریال های رمضانی و بازی دو بازیگر طراز اول در نقش اصلی تعریف کردند.

در سریال «نسل الاغراب» ساخته محمد سامی امیر کراره و احمد السقا نقش اول هستند. عمرو سعد و مصطفی شعبان در سریال «ملوک الجدعنه» ساخته احمد الموسی در نقش اصلی ظاهر شده اند. کریم عبد العزیز و احمد مکی نقش اصلی بخش دوم سریال «اختیار» ساخته پیتر میمی را بازی می کنند. بخش اول با بازی امیر کراره پربیننده بود. امیر کراره نقش مرحوم احمد المنسی افسر پلیس مصری را بازی کرد.

محمد عبد الشکور نویسنده و منتقد سینما در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «حضور دو بازیگر طراز اول در یک سریال موجب جذب مخاطبان بیشتری می شود اما موفقیت سریال بستگی به سناریو دارد که چقدر قابلیت حضور دو ستاره را در کنار هم دارد. فکر می کنم که بازیگرانی که در سریال نقش اول را با هم تقسیم می کنند از فیلم نامه و جذابیت آن اطمینان دارند».


تروریسم و تندروی

موضوع ۳ سریال درباره مقابله با تندروی و تروریسم است. اول: قسمت دوم سریال الاختیار که رجال الظل نام دارد. کریم عبد العزیز و احمد مکی و اسماء ابو الیزید و انجی المقدم بازیگران نقش اصلی هستند. دوم: سریال «هجمه مرتده» با نقش آفرینی احمد عز و هند صبری و هشام سلیم و صلاح عبد الله و ماجده زکی و احمد فواد سلیم و نضال الشافعی و دیگران.


بازیگران اصلی سریال «قاهره- کابل» طارق لطفی و فتحی عبد الوهاب هستند. این اثر درباره مقابله با تروریسم است و داستان یک «تروریست» را روایت می کند. افسر پلیس با او مقابله می کند. عبد الرحیم کمال فیلم نامه نویس و حسام علی کارگردان این سریال است. نقش اصلی آن را خالد الصاوی و حنان مطاوع و نبیل الحلفاوی بازی می کنند.


درام صعیدی

بازیگران دیگری هم با نقش آفرینی در سریال های صعیدی در پی کسب مخاطب هستند. منتقدان می گویند که موفقیت سریال هایی درباره منطقه صعید مصر تضمین شده است.

موضوع ۴ سریال صعیدی درباره انتقام و عشق و شکست است. دو بازیگر مصری طراز اول مصر احمد السقا و امیر کراره در کنار هم در سریال «نسل الاغراب» بازی می کنند. می عمر و ادوارد و احمد مالک و احمد داش در این سریال حضور دارند.

محمد رمضان ستاره سینمای مصر نیز در سریال صعیدی به نام «موسی» بازی می کند. ناصر عبد الرحمن فیلم نامه سریال را نوشته و محمد سلامه کارگردانی کرده است. سمیه الخشاب و سید رجب و منذر ریاحنه و عارفه عبد الرسول و هبه مجدی و صبری فواز و ریاض الخولی و غیره در این سریال بازی می کنند.

محمد امام بازیگر جوان مصری در سریال «النمر» نقش اصلی را ایفا می کند. فیلمنامه سریال را محمد صلاح العزب نوشته است. «النمر» ساخته شیرین عادل است و هنا الزاهد و محمد ریاض و نرمین الفقی و بیومی فواد از دیگر بازیگران آن هستند.

حماده هلال در سریال «المداح» نوشته امین جمال و ساخته احمد سمیر فرج و بازیگری نسرین طافش و احمد بدیر و حنان سلیمان و خالد سرحان بازی می کند.


فیلم های محله محور

در این بخش نیز غاده عبد الرازق و عمرو عبد الجلیل و شریف سلامه در سریال «لحم غزال» و عمرو سعد و مصطفی شعبان و عمرو عبد الجلیل در سریال «ملوک الجدعنه» بازی می کنند.

زنان حضور گسترده و چشمگیر در سریال های مصری ماه رمضان امسال دارند. منا زکی و نیللی کریم و یاسمین عبد العزیز در کنار بازیگران دیگر به ترتیب در سریال «لعبه نیوتن» و «ضد الکسر» و «اللی مالوش کبیر» نقش اصلی بازی می کنند. روجینا هم برای اولین بار تنها بازیگر اصلی زن «بنت السطان» است و در کنار باسم سمره نقش آفرینی می کند. ریهام حجاج بازیگر اصلی سریال «کل ما نفترق» است.

یسرا هنرپیشه معروف مصری که پارسال در سریال «خیانت عهد» بازی کرد امسال در سریال «حرب اهلیه» ساخته سامح عبد العزیز نقش آفرینی می کند. دینا الشربینی و زینه به ترتیب بازیگران اصلی دو سریال «قصر النیل» و «کله بالحب» هستند.

جمال سلیمان بازیگر طراز اول سوریه امسال در درام مصری «طاووس» ساخته رئوف عبد العزیز بازی می کند. سمیحه ایوب و سهر الصایغ از دیگر بازیگران این سریال هستند.

یاسر جلال بازیگر مصری نیز در سریال «ضل راجل» ظاهر می شود. نرمین الفقی و محمود عبد الغنی و احمد حلاوه و انعام سالوسه هم در این فیلم نقش آفرینی می کنند. صبری فواز نیز نقش اول سریال «ولاد ناس» را بازی می کند.

یحیی الفخرانی بازیگر بزرگ مصری در سریال «نجیب زاهی زرکش» بازی می کند. موضوع این سریال ساخته شادی الفخرانی درباره روابط بین پدران و فرزندان است. فیلم نامه سریال را عبد الرحیم کمال نوشته است.

بسیاری از ستارگان طراز اول مصری در درام های امسال شرکت می کنند اما محمود عبد الشکور منتقد سینما بر این باور است موفقیت یا شکست سریال ها به سناریو بستگی دارد. اگر سناریو ضعیف باشد هیچ بازیگر معروف و ستاره ای نمی تواند آن را موفق کند.

عبد الشکور یادآور شد «فیلم های کمدی امسال امید بخش است».

او افزود «بازیگران طراز اول تئاتر مصر سال گذشته تاثیر منفی بر فیلم های کمدی داشتند. سریال کمدی مثل فرصت عمر و برج الحظ و حکایت میزو و هو وهی باید از پارامترهای فراوان برای موفقیت برخوردار باشد».

عبد الشکور تاکید کرد «درام های مصری اینک بازیگر محور شده اند و فیلم نامه و سناریو در مرحله بعدی و ضعیف تر قرار دارند. بازیگران جوان با استعداد فراوانی در مصر هستند که برخی در چند سال گذشته در تلویزیون و سینما درخشیدند».

 


 


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای