میشل کیلو مخالف رژیم سوریه بر اثر کرونا در پاریس درگذشت

میشل کیلو مخالف رژیم سوریه بر اثر کرونا در پاریس درگذشت

دوشنبه, 19 آوریل, 2021 - 21:30
میشل کیلو از جمله مخالفان سرشناس رژیم سوریه (آرشیو)

میشل کیلو منتقد و مخالف سرشناس رژیم سوریه بر اثر ویروس کرونا در تبعیدگاه خود در پاریس درگذشت. کیلو نویسنده سوری در ۱۹۴۰ در لاذقیه متولد شد.


او رئیس مرکز دفاع از آزادی بیان و عقیده موسوم به حریات بود و چندین کتاب در حوزه اندیشه سیاسی و مقاله های مطبوعات را ترجمه کرده است.


میشل کیلو که دانش آموخته مصر و آلمان بود برای نخستین بار در اوایل دهه هشتاد توسط رژیم اسد بازداشت شد. او سپس به فرانسه رفت و در ۱۹۹۱ به سوریه بازگشت.


«بهار دمشق» همزمان با آغاز دوران ریاست جمهوری بشار الاسد آغاز شد و کیلو در آن زمان عضو موسس «کمیته های احیای جامعه مدنی» بود.


او در ۲۰۰۵ به عنوان یک چهره کلیدی در جبهه «اعلامیه دمشق» مخالف رژیم سوریه ظاهر شد.


اعلامیه بیروت – دمشق در ۱۲ مه ۲۰۰۶ در راستای عادی سازی روابط بین لبنان و سوریه امضا شد و میشل کیلو از جمله امضا کنندگان بود. او باز دستگیر و یکسال بعد به اتهام «تضعیف حس ملی گرایی و دامن زدن به فتنه فرقه ای» محکوم شد.


میشل کیلو پس از گذراندن دوران مجازات در ۱۹ مه ۲۰۰۹ آزاد شد.


همزمان با آغاز اعتراضات در ۲۰۱۱ میشل کیلو از جمله اعضای موسس تجمع ملی دموکراتیک سوریه شد و پس از آن در دوره اقامت در فرانسه به عضویت ائتلاف ملی نیروهای انقلاب و اپوزیسیون سوریه درآمد.


میشل کیلو در دوره ابتلا به کرونا در نامه وداع خود خطاب به مردم سوریه با بیان چندین توصیه نوشت «هیچ هدف رهایی بخش دیگری به جز آزادی وجود ندارد پس به آن چنگ بزنید و در هیچ شرایطی از آن دست برندارید. فقط آزادی استبداد را از پای درمی آورد. زندگی معنای آزادی است و زندگی بدون آزادی مرگ است... مردم ما بیشتر از هر چیز دیگر به آزادی نیاز دارند تا خود و هویت خود را باز یابند و به واژه شهروندی در این مرز و بوم معنا ببخشند».


او افزود «شما تک تک و با چند دستگی نمی توانید بر استبداد غلبه کنید. اگر در چارچوب ملی متحد نشوید و وحدت کلمه نداشته باشید که به معنای یک چشم انداز ملی جامع است نمی توانید بر استبداد چیره شوید».


میشل کیلو در پایان گفت «انقلاب ما به اهدافش نمی رسد.. به دلیل مشکلات داخلی و گروکشی های خارجی.. مردم ما تاوان سنگینی در ده سال گذشته پرداخت کردند.. اما با این حال نظام به همراه متحدان ایرانی و روسی اش پیروز نشدند.. در اراده ما تزلزل ایجاد نمی شود.. ما همچنان بر بازیابی سوریه عزیزمان پافشاری می کنیم.. ما همچنان بر رهایی از دست این رژیم که بیش از پنجاه سال از تاریخ کشورمان را مصادره کرد پافشاری می کنیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای