منتقدان: کاهش سریال‌های کمدی مصری به سود بینندگان و هنرمندان است

منتقدان: کاهش سریال‌های کمدی مصری به سود بینندگان و هنرمندان است

در ماه رمضان امسال فقط ۳ سریال طنز در حال نمایش است
سه شنبه, 20 آوریل, 2021 - 10:45
پوستر سریال «اسب‌سوارِ بدونِ گذرنامه» - پوستر سریال «جهان موازی»

علی‌رغم کاهش چشمگیر تعداد سریال‌های کمدی مصری در ماه رمضان امسال نسبت به سال‌های گذشته ، منتقدان و ناظران این موضوع را امری مثبت و در راستای ارائه آثار خوب و باکیفیت و به نفع مخاطبان و هنرمندان در سال‌های آینده دانستند.

در سال‌های گذشته، انتقادات تندی نسبت به محصولات کمدی ماه رمضان به دلیل اتکا به تکیه‌کلام‌ها، نبود بداهه گویی کمدین‌ها و ضعف متن‌ها مطرح شده‌است.

از ۲۵ سریال مصری در حال پخش در ماه رمضان، فقط ۳ سریال در ژانر کمدی ساخته شده‌اند که مهم‌ترین آنها سریال «أحسن أب / بهترین پدر» با بازی علی ربیع و ایمان السید که یک مجموعه کوتاه متشکل از ۱۵ قسمت است،

سریال ۱۵ قسمتی «عالم موازی / جهان موازی» با بازی دنیا سمیر غانم و سریال «فارس بلا جواز / اسب سوار بدون گذرنامه» با بازی مصطفی قمر که در ۳۰ قسمت در حال پخش است.

ماجده خیرالله منتقد هنری مصری، کاهش محصولات کمدی را کاملاً اتفاقی می‌داند و به «الشرق الاوسط» می‌گوید: «اخیراً، برخی از تهیه‌کنندگان تمایل دارند که کارهای کمدی‌های خود را به دلیل ثبت موفقیت و استقبال مردمی، خارج از ماه رمضان نشان دهند. در این مسئله می‌توان به سریال (اللعبة / بازی) و (فی بیتنا روبوت / در خانه ما یک ربات وجود دارد) اشاره کرد».

رمضان سال گذشته، ۶ سریال کمدی مصری از پرده تلویزیون نمایش داده شد.

خیرالله معتقد است که عدم حضور برخی از کمدین‌های معروف چیز خوبی است و به نفع بیننده است. او گفت: «برخی از هنرمندان در کارهای اخیر خود رو به تکیه کلام‌های مبتذل و تکراری آورده‌اند، متأسفانه، آنها کمدی را به درستی درک نمی‌کنند، بنابراین نبود آنها محسوس نخواهد بود. من شخصاً امیدوارم که آثار کم باشند اما در عین حال خوب. و این از بسیاری از کارهای مبتذل بهتر است».

در کارهای ماه رمضان امسال هنرمندان بزرگی ترجیح دادند که کار نکنند، عادل امام هنرپیشه بزرگ مصری در کنار مصطفی خاطر، احمد فهمی و محمد عبدالرحمن از جمله این افراد هستند.

فداء الشندویلی نویسنده سریال «فارس بلا جواز»، در مورد تعداد کم سریال‌های کمدی در سال جاری می‌گوید: «ساخت سریال‌های طنز پروسه بسیار دشواری است، به خصوص بعد از اینکه برخی از هنرمندان به بداهه پردازی متوسل شدند و به فیلم نامه پایبند نیستند که باعث ایجاد مشکل در زمان فیلمبرداری می‌شود. علاوه بر این، تعداد کم کمدین‌ها و همچنین تعداد کم کارگردانان متخصص کمدی نیز در این امر دخیل هستند».

الشنداویلی به «الشرق الاوسط» افزود: «انتقادات شدید سال گذشته از کارهای کمدی‌ها، در واقع در کاهش تعداد آنها در این فصل تأثیر داشته‌است، من فکر می‌کنم تهیه‌کنندگان ترجیح دادند به تولید سریال‌های داستانی بپردازند، در حالی که برخی که کمدی تولید کرده‌اند ترجیح دادند تعداد قسمت‌های آن را کم کنند و روی مسئله محتوا تمرکز کنند».

امسال حدود ۲۵ سریال در ماراتن ماه رمضان در مصر به رقابت می‌پردازند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای