یک موشک سوری به راکتور دیمونا نزدیک شد

یک موشک سوری به راکتور دیمونا نزدیک شد

پس از بمباران «سایت ایرانی» توسط اسرائیل در نزدیکی دمشق
جمعه, 23 آوریل, 2021 - 00:15

یک موشک سوری پرتاب شده از نزدیکی دمشق، در نزدیکی تأسیسات اتمی در منطقه «دیمونا» فرود آمده‌است؛ این امر باعث شده که نهادهای مربوطه در خصوص عدم شناسایی و رهگیری آن تحقیق کنند.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل در این باره گفت: موشک زمین به هوای شلیک شده به سوی جنگنده اسرائیلی از نوع «اس ای ۵» بوده‌است.

وی افزود که این موشک در ۲۰۰ کیلومتری مرز سوریه و ۳۰ کیلومتری تأسیسات «دیمونا» فرود آمده و آسیبی به آنها نرسیده‌است.

تحقیقات اولیه ارتش اسرائیل نشان می‌دهد که موشک شلیک شده سوری رهگیری نشده‌است. گزارش منابع امنیتی اسرائیل حاکی است این موشک در هوا منفجر شد.

اسرائیل در تلافی حمله به نزدیکی تأسیسات اتمی دیمونا، به چند پایگاه در نزدیکی دمشق حمله کرد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن یک افسر نظامی و زخمی شدن سه نیروی نظامی وابسته به رژیم سوریه در حمله اسرائیل خبر داد.

رسانه‌های اسرائیلی هفته هاست که در مورد تقویت پدافند هوایی در اطراف راکتور محرمانه دیمونا، به منظور جلوگیری از حمله احتمالی موشکی یا پهپادی توسط شبه نظامیان مورد حمایت ایران، صحبت می‌کنند.

مک کنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» نیز در این باره گفت، معتقد است که انفجار موشک سوریه در اسرائیل غیرعمدی بوده و نشان دهنده فقدان توانایی‌های دفاع هوایی سوریه است.

او در این خصوص گفت: من فکر می‌کنم این اتفاق، در واقع نشان دهنده ناکارآمدی پدافند هوایی سوریه است … فکر نمی‌کنم این یک حمله عمدی بود.

وزارت امور خارجه سوریه نیز حمله اسرائیل به اطراف شهر دمشق را محکوم کرد و گفت: حمله اسرائیلی به خاک سوریه نقض آشکار توافقنامه جداسازی نیروهاست.

در همین راستا، خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی در سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و کشورهای غربی و معارضین سوری گزارش داد که ایران «در تلاش است از اتحاد قدیمی خود با سوریه بهره‌مند شود تا با انتقال عناصر صنعت موشکی و سلاح‌های پیشرفته خود به مجموعه‌هایی که از قبل در زیر زمین ساخته شده‌اند، به ایجاد زرادخانه پیشرفته تسلیحاتی بپردازد که توان ضربه زدن به مراکز شهری اسرائیل را داشته باشد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای