اسرائیل دربارهٔ نقش پلیس در فاجعه الجرمق تحقیق و تفحص می‌کند

اسرائیل دربارهٔ نقش پلیس در فاجعه الجرمق تحقیق و تفحص می‌کند

جمعه, 30 آوریل, 2021 - 23:30

قربانیان حادثه مرگبار بامداد روز جمعه مراسم مذهبی یهودیان تندرو در اسرائیل به دست کم ۴۵ نفر افزایش یافت، در این میان ۱۵۰ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین راستا مقامات اسرائیل دربارهٔ علت این حادثه و مقصران که احتمال می‌رود نیروهای پلیس باشند، تحقیق و تفحص خود را آغاز کرده‌است.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نیز از این حادثه به عنوان یک «فاجعه سنگین» در تاریخ اسرائیل یاد کرده‌است.

وی گفت: «در این فاجعه صحنه‌هایی را می‌بینیم که قلب را می‌فشرد، تعدادی از مردم در این مهلکه کشته شدند، از جمله کودکان».

وی در توئیتی نوشت: «ما تحقیق کامل، جدی و عمیقی انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل شود که چنین فاجعه ای مجدداً تکرار نمی‌شود».

در همین زمینه روز یکشنبه به عنوان روز عزای ملی اعلام شد.

این حادثه در مراسم سالانه در کوه مرون (الجرمق) در منطقه الجلیل و در غرب شهر صفد در شمال اسرائیل و جنوب لبنان صورت گرفت. جایی که مقبره شمعون بار یوحای خاخام سرشناس قرن دوم میلادی در آن قرار دارد.

منابع بیمارستانی گفتند که قربانیان در نتیجه «فشار شدید جمعیت» که به گفته شاهدان عینی در یک راهرو آهنی رخ داده‌است کشته شده‌اند.

یکی از آنها گفت، «پلیس راه را بست. سپس جمعیت بیشتر و بیشتر شد … و پلیس به آنها اجازه نمی‌داد بیرون بروند، بنابراین مردم به پایین سقوط و زیر دست و پاگیر کردند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تحقیقات به بخش تحقیقات پلیس دادستانی اسرائیل منتقل شده که پرونده‌های جرایم جنایی افسران پلیس را بررسی می‌کند.

شمعون لاوی رئیس پلیس شمال اسرائیل اعلام کرد که «آماده هرگونه تحقیق و تفحص است. ما در مرحله جمع‌آوری شواهد و سرنخ‌ها هستیم تا به حقیقت برسیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای