رمان اردنی برنده بوکر عربی شد

رمان اردنی برنده بوکر عربی شد

«دفترچه‌های کاغذفروش» نوشته جلال برجس: تصویری تلخ از دنیای بی‌خانمانی، فقر و بی‌معنایی
سه شنبه, 25 مه, 2021 - 19:15

هیئت داوران جایزه بوکر عربی، رمان «دفترچه‌های کاغذفروش» نوشته جلال برجس نویسنده اردنی را به عنوان برنده جایزه بوکر عربی در سال ۲۰۲۱ معرفی کرد.

«دفترچه‌های کاغذفروش»، داستان مردی به نام ابراهیم است که علاوه بر این‌که کتابفروش است خودش هم به شدت به کتاب‌ها و مطالعه آن‌ها علاقه دارد. ابراهیم پس از دست دادن دکه کتابفروشی‌اش و ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی در پشت نقاب شخصیت‌های رمان‌هایی که دوست می‌داشت و به‌یادآوردن آن‌ها دست به مجموعه‌ای از جرایم و کارهای خلاف می‌زند.

مراسم اعلام برنده جایزه بوکر عربی سال ۲۰۲۱ به سبب شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش رویترز، شوقی بزیع نویسنده لبنانی و رئیس هیئت داوران دربارهٔ اثر برگزیده گفت: «شاید مهم‌ترین ویژگی اثر برنده جدا از زبان فاخر و شیوه منحصر قصه‌گویی جذاب آن، قدرت و توانایی نویسنده در افشای واقعیت‌های فاجعه‌بار در پس ماسک‌های گوناگون باشد. جایی که نویسنده تاریک‌ترین پرتره‌ها را از دنیای بی‌خانمانی، فقر، بی‌معنایی و ریشه‌کن‌شدن آرزوها ارائه داده تا جایی که زندگی را به مجمع‌الجزایری از کابوس‌ها بدل کرده‌است. با این اوصاف این رمان دعوت به ناامیدی نیست؛ بلکه شیوه نویسنده است برای بیان این مهم که رسیدن به صخره عمیق درد، شرط لازم و حیاتی به واقعیت پیوستن رؤیاها و زنده‌کردن امیدها است».

در این دوره از جایزه بوکر عربی ۱۲۱ نویسنده از ۱۳ کشور مختلف عربی آثار خود را برای داوری ارسال کردند که از این تعداد ۱۶ رمان به فهرست بلند این جایزه و در نهایت ۶ اثر در فهرست کوتاه و نهایی معرفی کردند.

«در اشتیاق همسایه» نوشته الحبیب السالمی از تونس، «پرونده شماره ۴۲» نوشته عبدالمجید سباطه از مراکش، «چشم حمورابی» نوشته عبداللطیف ولد عبدالله از الجزایر، «بلای سخت دارالاکابر» نوشته امیره غنیم از تونس و «خال‌کوبی پرنده» نوشته دنیا میخائیل از عراق، ۵ نامزد نهایی دیگر امسال جایزه بوکر عربی را تشکیل می‌دادند.

به هریک از شش نامزد راه‌یافته به مرحله نهایی مبلغ ده هزار دلار و برنده نهایی مبلغ پنجاه هزار دلار تعلق می‌گیرد.

جایزه بوکر عربی به همت هیئت گردشگری و فرهنگ ابوظبی و با حمایت و پشتیبانی جایزه بوکر بریتانیا پایه‌گذاری شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای