کارون خشک می‌شود؟

کارون خشک می‌شود؟

در پی ادامه سیاست انتقال آب از سرشاخه‌ها، سدسازی و تغییرات اقلیمی، کارون در یک قدمی خشکیدن قرار گرفته‌است
جمعه, 28 مه, 2021 - 08:30
عكس: مهر نيوز

آژیر خطر کم‌آبی و خشکسالی در ایران دوباره به صدا درآمد و در تازه‌ترین پرده، رود کارون که زمانی به عنوان پرآب‌ترین رود کشور بود، به زمین خاکی برای فوتبال تبدیل شده‌است.

در روزهای گذشته خبرگزاری‌های داخلی ایران، تصاویری از رود کارون در محدوده اهواز منتشر کردند که آب در قسمت‌های بسیار زیادی از آن جریان ندارد. این تصاویر که کاهش محسوس آورد طبیعی اصلی‌ترین رودخانه خوزستان آن هم در میانه بهار را نشان می‌دهد، موجب واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی نیز شده‌است.

قطار خشکسالی در هیمن جا متوقف نشده و تالاب جازموریان در سیستان و بلوچستان را از روی زمین محو کرده و باتلاق گاوخونی در فلات مرکزی کویر شده‌است. برخی از تالاب‌ها در استان فارس نیز حال و روز خوشی ندارند.
* جنگ آب از استان‌ها به روستاها رسیده‌است


عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ایران با اشاره به گسترش بحران منابع آب در این کشور گفته‌است: «جنگ آب بین استان‌ها شروع شده» و «از استان به استان در حال رسیدن از روستا به روستا است».

کلانتری از استان‌های اصفهان، چهار محال بختیاری، یزد، خوزستان و لرستان به عنوان مناطقی نام برده که جنگ آب در به جریان افتاده‌است.* آب شور؛ کابوس نخلستان‌های خوزستان


دبی آب کارون ۲۶۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت. کارشناسان می‌گویند خشکی این رودخانه، مخاطرات محیط زیستی و اجتماعی به همراه دارد.

در همین باره، محمد درویش رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو در مصاحبه با «همشهری»، با اشاره به تبعات محیط زیستی و اجتماعی خشکیدگی کارون، مهم‌ترین دلیل خشکی کارون را سدها می‌داند و می‌گوید، «دبی حال حاضر رودخانه کارون در محدوده پل سفید اهواز به کمتر از ۲۱۰ مترمکعب در ثانیه کاهش پیدا کرده‌است. این عدد برای اواسط اردیبهشت بسیار نگران کننده است؛ چون اگر دبی کارون به کمتر از ۱۵۰ مترمکعب در ثانیه برسد، احتمال اینکه در مواقع مد، آب شور خلیج به نخلستان‌ها وارد شود، زیاد است و فاجعه بزرگ اقتصادی – محیط زیستی برای جنوب خوزستان، اروندکنار (قصبه) و شادگان (دورق) به همراه خواهد آورد».* غارت آب کارون در سرشاخه‌ها


در این میان، فعالان محیط زیست، این وضعیت را پیام آور روزهای دشوار در تابستان ۱۴۰۰ می‌دانند. هژیر کیانی دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط‌زیست خوزستان به سایت «نورنیوز» گفته‌است: «بحران آب در ایران و به خصوص در خوزستان از روستاهای دهدز در شمال تا روستاهای جُفیر در جنوب، محصول بی‌برنامگی و سوءمدیریت است».

کیانی با اشاره به غارت آب کارون در سرشاخه‌های این رود، گفت: «اراده وزارت نیرو برای خشکانیدن جلگه خوزستان و مهاجرت مردم، پیامدهای خطرناکی به دنبال خواهد داشت».


* کشاندن آب‌های یک گوشه به گوشه دیگر موجب نجات مقصد نمی‌شود


در میان انکار نقش مسئله انتقال آب در خشکیدن رودخانه‌ها از سوی مقامات محلی در خوزستان، هاشم فاطمی وانانی مدیر دفتر حفاظت کیفی منابع آب شرکت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با «جام‌جم» انتقال غیرکارشناسی آب را علت العلل مصائب در حوزه کارون می‌داند و می‌گوید: «سرشاخه اصلی کارون، کوهرنگ است که در مسیر آن تا به حال سه تونل انتقال آب ساخته شده که سهم زیست‌محیطی کارون را برمی‌دارند و تونل بهشت‌آباد که تونل چهارمی است اگر ساخته شود عملاً ارتباط کارون با سرشاخه اصلی که کوهرنگ باشد قطع می‌شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای