مجمع «آشتی ملی» از سوی شورای ریاستی لیبی راه‌اندازی شد

مجمع «آشتی ملی» از سوی شورای ریاستی لیبی راه‌اندازی شد

درگیری ناگهانی بین شبه‌نظامیان در غرب طرابلس
سه شنبه, 1 ژوئن, 2021 - 00:45

نجوی وهیبه سخنگوی شورای ریاستی لیبی روز دوشنبه از برگزاری مجمع تأسیسی کمیسیون عالی آشتی ملی در طرابلس خبر داد.

سخنگوی شورای ریاستی لیبی در طی یک کنفرانس مطبوعاتی که روز گذشته برگزار شد، اعلام کرد که شورای ریاست جمهوری تصمیم گرفته ساختار کمیسیون را به جای نامزدی و تعیین مستقیم، به صورت افقی تنظیم کند و این امر از طریق گردهمایی‌هایی است که در ژوئن با مشارکت همه بازیگران در زمینه آشتی ملی، با در نظر گرفتن تنوع فرهنگی و جغرافیایی، گروه‌های زنان و جوانان و نهادهای جامعه مدنی علاوه بر روحانیون و شوراهای شهرداری برگزار خواهد شد.

او اظهار کرد که هدف از این کار «تعیین تصورات، مفاهیم و پیشنهادات برای کمک به ساختار کمیسیون و اتخاذ تصمیم مناسب در مورد رهبری آن است، به این دلیل که مرحله بعدی برای موفقیت در پرونده آشتی به کار نیاز دارد، به طوری که زمینه را برای برگزاری به موقع انتخابات فراهم می‌کند».

این سخنگو همچنین اظهار کرد که این همایش‌ها در قالب پنج فرایند خود از نظر جغرافیایی در تمام شهرهای لیبی تقسیم می‌شود.

وی تأکید کرد که شورای ریاستی به همه ابتکارات قبلی آشتی ملی احترام می‌گذارد و تلاش می‌کند تا از تجربیات موفق آنها بهره‌مند شود.

از سوی دیگر، درگیری‌های خشونت‌آمیز صبح دیروز میان گروه‌های مسلح در شهر صرمان، غرب پایتخت، طرابلس گزارش شد.

 به گفته شاهدان عینی و ساکنان محلی، درگیری‌هایی بین شبه نظامیان مسلح الزاویه، که مسئول حفاظت از زندان صرمان است، و یکی از خانواده‌های منطقه الشعبیه است که در آن بمب افکن‌ها و سلاح‌های متوسط استفاده شده‌است، که منجر به خسارات مالی شد.

در همین حال، دولت وحدت به ریاست عبدالحمید الدبیبه دربارهٔ این تحولات، سکوت اختیار کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای