خواهر گردشگر فرانسوی: بنجامین بریر در «تله» سیاسی ایران افتاد

خواهر گردشگر فرانسوی: بنجامین بریر در «تله» سیاسی ایران افتاد

سه شنبه, 1 ژوئن, 2021 - 19:30
AFP

خواهر بنجامین بریر شهروند فرانسوی محبوس در ایران که با اتهام «جاسوسی» مواجه شده، می‌گوید، او یک گردشگر بی‌گناه است که از یک سال قبل به اتهامی که هیچ ارتباطی با او نداشته در ایران در «تله» افتاده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلاندین، خواهر این شهروند فرانسوی گفت: «کاملاً دچار شوک شده‌ایم. شاهد وارد شدن چنین اتهام سنگینی علیه او شده و وحشتناک است».

او افزود: «به باور ما بازی جای دیگری است و او در تله افتاده‌است. بنجامین جاسوس نیست. او یک شهروند فرانسوی است، گردشگری که در یک پرونده غیرواقعی گرفتار شده‌است».

این شهروند ۳۶ ساله فرانسوی از خردادماه گذشته در ایران زندانی است. او به اتهام به پرواز درآوردن پهپاد و عکسبرداری در منطقه ممنوعه بازداشت شده بود.

وکیل بنجامین بریر روز یکشنبه گفته بود که او به اتهام «جاسوسی» و «تبلیغ علیه نظام» در دادگاه محاکمه خواهد شد.

خواهر بنجامین می‌گوید در یک سال گذشته چهار بار با او صحبت کرده و برادرش در حال یادگیری زبان فارسی است. او همچنین اجازه ملاقات کنسولی داشته‌است.

بلاندن بریر در روزهای گذشته در یک نامه سرگشاده، از امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه خواست تا برای آزادی برادرش به ایران فشار بیاورد.

ایران بیش از ده شهروند غربی را در بازداشت خود دارد که بیشتر آنها دو تابعیتی هستند. این امر توسط سازمان‌های غیردولتی به عنوان سیاست گروگان‌گیری با هدف گرفتن امتیاز از کشورهای غربی، محکوم شده‌است. این در حالی است که خانواده‌های آنها تأکید می‌کنند که این افراد قربانیان یک بازی سیاسی هستند که در آن سهمی ندارند.

مذاکرات میان ایران و کشورهای غربی از آوریل در وین در تلاش برای احیای توافق‌نامه هسته ای، با هدف تحقق بازگشت ایالات متحده به آن و بازگشت ایران به تعهدات اساسی خود در حال انجام است. در حاشیه این مذاکرات، ایران اطلاع داده‌است که هنوز آماده انجام توافق تبادل بازداشت شدگان است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای