نیم میلیون سوری در یک دهه جنگ کشته شدند

نیم میلیون سوری در یک دهه جنگ کشته شدند

سرکوب خونین اعتراضات علیه «سربازگیری کردها» در حومه حلب
چهارشنبه, 2 ژوئن, 2021 - 08:45

براساس یک برآورد جدید، یک دهه جنگ ادامه‌دار در سوریه حدوداً نیم میلیون کشته بر جای گذاشته‌است.

سازمان غیردولتی دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن اعلام کرده‌است، توانسته کشته شدن ۴۹۴ هزار و ۴۳۸ نفر را از ابتدای اعتراضات مسالمت آمیز علیه رژیم در سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون ثبت و مستندسازی کند.

این اعتراضات مردمی خواستار اصلاحات و سرنگونی رژیم بود. مقامات اما آن را به شدت سرکوب کردند و به درگیری مسلحانه تبدیل شد. همچنین پنج ارتش خارجی (آمریکا، روسیه، ایران، ترکیه و اسرائیل) وارد عمل شدند.

دیده‌بان حقوق بشر سویه در آخرین آمار قبلی خود در سالگرد آغاز بحران سوریه در ماه مارس گذشته، اعلام کرده بود کشته شدن بیش از ۳۸۸ هزار نفر در سوریه را ثبت و مستندسازی کرده‌است.

رامی عبدالرحمن مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته‌است: «چند ماه اخیر که آرامش بی‌سابقه ای در سوریه برقرار بود این فرصت را برای ما ایجاد کرد تا ده‌ها هزار نفر از کشته‌ها را ثبت کنیم یعنی افرادی که اطلاعات غیرمعتبری دربارهٔ آنها داشتیم».

از سوی دیگر، مردم شهر منبج در شمال این کشور علیه سربازگیری اجباری «نیروهای دموکراتیک سوریه» تظاهرات کرده‌اند که این اقدام به درگیری با نیروهای کرد منجر شده‌است.

نیروهای کرد نیز در جریان این تظاهرات به سوی معترضان تیراندازی کردند که در نتیجه آن ۵ غیرنظامی جان باخت و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

از سوی دیگر، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد، شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین با ارسال پیامی انتخاب دوباره بشار اسد به ریاست جمهوری سوریه را تبریک گفت.

شی جین پینگ در این پیام گفته‌است: «چین و سوریه دوستان سنتی هستند». شی اظهار کرد: «چین قاطعانه از تلاش‌های سوریه برای حفاظت از حق حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خود پشتیبانی می‌کند».

وی اعلام کرد که در مسیر مبارزه با ویروس همه گیر کرونا، فعال سازی اقتصاد سوریه به این کشور کمک خواهد کرد.
پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای