پالایشگاه نفت تهران آتش گرفت

پالایشگاه نفت تهران آتش گرفت

چهارشنبه, 2 ژوئن, 2021 - 17:30

پالایشگاه نفت تندگویان در جنوب تهران، امروز چهارشنبه در پی حادثه نشت در خطوط انتقال گاز مایع، به‌طور گسترده دچار حریق شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به دلیل آتش‌سوزی در این پالایشگاه واقع در شهر ری دود نسبتاً غلیظی در مناطق جنوبی تهران قابل مشاهده است.

منصور درجاتی مدیرکل مدیریت بحران تهران در گفت و گو با تلویزیون رسمی ایران گفت: آتش‌سوزی در یکی از خطوط انتقال گاز مایع رخ داده‌است.

وی افزود: «آتش‌سوزی همراه با انفجار در اثر نشت یکی از لوله‌های خطوط انتقال در داخل پالایشگاه رخ‌داده که دود ناشی از آن در فضای فوقانی اطراف دیده می‌شود». مدیرکل مدیریت بحران تهران همچنین گفت: «خوشبختانه تاکنون تلفات نداشته‌ایم».

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، شرکت پالایش نفت تهران با ظرفیت پالایش ۲۵۰ هزار بشکه در روز در حدود ۱۷ تا ۲۰ درصد انرژی کشور را تولید می‌کند، این پالایشگاه سال ۱۳۴۷ تأسیس شده و اینک مشتمل بر ۲ پالایشگاه جنوبی و شمالی است.

با این حال شاکر خفائی مدیر روابط عمومی پالایشگاه تهران، هرگونه «احتمال خرابکاری» در این آتش‌سوزی را تکذیب کرده‌است. او گفت: حادثه به دلیل یک مشکل فرآیندی رخ داده و هم‌اکنون در حال مهار آتش‌سوزی هستیم.

پیش از آن، رسانه‌های ایران اعلام کردند که ناو پشتیبانی «خارک» متعلق به نیروی دریایی ارتش ایران روز سه شنبه در بندر جاسک، به دلایل نامعلومی دچار حریق و در روز چهارشنبه غرق شد.

به نظر می‌رسد اسرائیل، دشمن سرسخت ایران، مظنون اصلی دو حادثه رخ داده در ۱۲ ماه گذشته در تأسیسات مربوط به برنامه هسته ای ایران باشد. تهران این حوادث را اقدامات خرابکارانه قلمداد کرد.

با توجه به تنش فزاینده با اسرائیل، بسیاری در ایران در هر حادثه رد پای سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل را می‌بینند، برخی دیگر نیز به تحریم‌های ایالات متحده اشاره می‌کنند که ایران را از جهان منزوی کرده و حفظ زیرساخت‌های صنعتی را دشوار می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای