برگزاری گردهمایی بین‌المللی خط عربی در قاهره

برگزاری گردهمایی بین‌المللی خط عربی در قاهره

دوره ششم این گردهمایی با شعار «با قلم آموزش دهید» و با شرکت ۱۵۳ هنرمند در حال برگزاری است
شنبه, 5 ژوئن, 2021 - 15:45

ششمین دوره گردهمایی بین‌المللی هنر خوشنویسی در قاهره با تجلیل از پیشگامان خط عربی در حال برگزاری است.

ششمین گردهمایی با شعار «با قلم آموزش دهید»، با شرکت ۱۵۳ هنرمند از ۱۸ کشور از جمله مصر، سعودی، عراق، الجزایر، تونس، مراکش، چین، اندونزی، مالزی، ایتالیا، لهستان، بریتانیا و تانزانیا در حال برگزاری است.

این دوره که از اول ماه جاری میلادی تا هفتم این ماه برگزار می‌شود، شامل فعالیت‌های مختلفی از جمله کارگاه‌های هنری، سمینارهای علمی و مستند و نمایشگاه هنری است.

شعار این دوره، «عَلّم بالقلم / با قلم آموزش دهید»، در آثار شرکت کنندگان در نمایشگاه منعکس شد که از طریق استفاده از متن‌هایی که از معنا و دیدگاه‌های هنری نشأت می‌گیرند و ارزش‌های زیبایی شناختی را با شکل‌های تزئینی الهام گرفته از معماری و تمدن اسلامی برجسته می‌کند.

محمد بغدادی نویسنده و هنرمند، رئیس کمیته عالی گردهمایی، به «الشرق الاوسط» گفت که «آثار هنرمندان مصری و عرب بر برجسته سازی زیبایی‌های خوشنویسی عربی متمرکز بود، که ارتباط تنگاتنگی با معماری اسلامی و متون دینی دارد که روند کلی هنرمندان کشورهای اسلامی را تشکیل می‌دهد».

آثار هنرمندان خارجی نیز با چشم‌اندازهای مختلف عرضه شده که فرهنگ‌های مختلف آنها را منعکس می‌کند.

ایزابلا اوچمن هنرمند لهستانی، جمله نویسنده بزرگ نجیب محفوظ، «ترس، از مرگ جلوگیری نمی‌کند، اما مانع زندگی می‌شود» را به عنوان اثر برای شرکت در این گردهمایی را انتخاب کرده‌است.

به گفته بغدادی، «هنرمندان خارجی که عاشق هنر خوشنویسی عربی شده‌اند دیدگاه متفاوتی دارند، چه در انتخاب متن و چه در شکل‌گیری‌های زیبایی شناختی. آنها به ارزش کلمه و انرژی تجسمی آن و توانایی بیان آن پی می‌برند و بیش تر آنها متعلق به اصطلاح جهت (نقاشی‌های حروفی) هستند که نقاشی‌های تجسمی هستند که مکتب مدرن خوشنویسی عربی را نمایندگی می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای