توافق امارات و اردن بر سر راه‌های جدید همکاری اقتصادی

توافق امارات و اردن بر سر راه‌های جدید همکاری اقتصادی

دو کشور به دنبال تقویت رشد در بخش‌های مختلف هستند
یکشنبه, 6 ژوئن, 2021 - 08:45

امارات و اردن بر سر یک برنامه مشترک برای کار اقتصادی توافق کرده‌اند که راه‌های جدید تجاری و سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند و تلاش‌های دو کشور را در پیشبرد رشد اقتصادی در زمینه‌های مختلف با تمرکز بر ۷ محور اصلی انجام می‌دهد.

این محورها شامل بالا بردن سطح هماهنگی اقتصادی در مجامع عربی، منطقه ای و بین‌المللی برای دستیابی به منافع مشترک، تسهیل دسترسی کالاها و خدمات به بازارهای دو کشور و توسعه و متنوع سازی مبادلات تجاری غیرنفتی است.

 حمایت از کارآفرینی و صاحبان شرکت‌های کوچک و متوسط و تشکیل کارگروهی جهت افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک و هدایت آن به سمت بخش‌های حیاتی و جدید صنعتی و تولیدی شامل صنعت، بهداشت، فناوری کشاورزی، فناوری آب، تحرک هوشمند و انرژی‌های تجدیدپذیر از دیگر توافقات صورت گرفته‌است.

دو طرف همچنین توافق کردند تا طرحی را برای ایجاد پروژه‌های سرمایه‌گذاری با مشارکت امارات و اردن در بخش صنایع غذایی اردن در مرحله بعدی تهیه کنند.

این توافقات پس از پایان جلسات جلسه دوم کمیته مشترک اقتصادی امارات و اردن با حضور عبدالله بن طوق المری وزیر اقتصاد امارات متحده عربی و ثانی الزیودی وزیر مشاور در امور تجارت خارجی امارات و مها علی وزیر صنعت، تجارت و توسعه اردن صورت گرفت.

از جمله توافقاتی که در زمینه صنعتی صورت گرفت، توافق شد که ایجاد دستگاه‌های بسترهای مشترک تجارت صنعتی، به ویژه در زمینه آهن و فولاد بررسی شود.

محورهای همکاری همچنین شامل دستیابی به تجربه و تخصص امارات در زمینه تجارت الکترونیکی و قوانین حاکم بر آن بود.

 تبادل تجربیات در زمینه‌های اقتصاد دیجیتال، ایجاد مهارت‌های دیجیتالی و ایجاد یک محیط جذاب برای ایجاد شرکت‌های نوپای نوآور نیز از دیگر توافقات صورت گرفته‌است.

دو طرف توافق کردند که همکاری در زمینه مواد غذایی، محصولات کشاورزی، نهاده‌های تولیدات کشاورزی و تجارت حیوانات زنده و تولیدات آنها علاوه بر همکاری در زمینه‌های انرژی و انرژی‌های تجدید پذیر، از جمله نیروی برق آبی از سدها، و حمل و نقل، به ویژه پروژه‌های توسعه در زمینه حمل و نقل دریایی، و تشویق فرصت‌های سرمایه‌گذاری گردشگری را افزایش دهند.

کمیته مشترک با ایجاد مکانیزمی برای هماهنگی بین موسسات و تیم‌های فنی در دو کشور و یک جدول زمانی برای پیگیری اجرای نتایج کمیته طی دو سال آینده موافقت کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای