نگرانی اروپا از شیوع موج «گونه دلتا» در پاییز  

  نگرانی اروپا از شیوع موج «گونه دلتا» در پاییز  

سه شنبه, 15 ژوئن, 2021 - 00:45

دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت هشدار داده‌است که این قاره ممکن است در پاییز امسال در معرض شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا موسوم به دلتا باشد.

این هشدار در قالب گزارشی است که توسط کارشناسان این دفتر منطقه ای بر اساس مطالعه در مورد وضعیت همه‌گیری در کشورهای اروپایی طی چهار هفته گذشته و تحولات احتمالی در ماه‌های آینده تهیه شده‌است.

این گزارش حاکی از آن است که جهش گونه «دلتا»، که مقامات بهداشتی بریتانیا اخیراً تأکید کرده‌اند ۹۱ درصد از مبتلایان جدید در این کشور را شکل می‌دهد، دارای سرعت انتشار ۵۳ درصد بیشتر از جهش گونه انگلیسی است، که به نوبه خود سرعت گسترش آن را افزایش می‌دهد.

گزارش دفتر اروپا نسبت به عواقب احتمالی اقدامات تدریجی گشایش که توسط اکثر کشورهای اروپایی همراه با پیشرفت آنها در فعالیت‌های واکسیناسیون آغاز شده، هشدار داد.

این دفتر تأکید کرد که برای برداشتن محدودیت‌ها نباید تحت فشارهای اقتصادی و سیاسی با عجله اقدام شود.

کارشناسان دفتر خواستار تدوین برنامه‌هایی برای بازگشت به اقدامات محدودکننده و پیشگیرانه در صورت بروز نشانه‌هایی از ضبط مجدد اپیدمی شدند. آنها تأکید کردند که تصمیمات در این زمینه باید «براساس شواهد و ادله علمی» باشد.

علاوه بر این، روز گذشته وزارت بهداشت کویت اعلام کرد که طبق نتایج آزمایش ژنتیکی، موارد ابتلا به جهش «دلتا» شناسایی کرده‌است.

عبدالله السند سخنگوی رسمی وزارت بهداشت کویت تأکید کرد که برخی افراد به سویه «دلتا» مبتلا شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کویت، عبدالله السند گفت که این وزارتخانه به‌طور دوره ای آزمایش‌های ژنتیکی ویروس را برای کشف نوع جهش‌های منتشر شده در کشور انجام می‌دهد، سپس شروع به همکاری با کشورهای جهان برای متحد کردن تلاش‌ها برای مبارزه با این فشار سریع در حال گسترش می‌شود. وی اضافه کرد که جهش «دلتا» تاکنون در بیش از ۶۲ کشور از جمله کشورهای عربی کشف شده‌است.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای