آمریکا به وجود «اختلافات جدی» در مذاکرات احیای برجام اذعان کرد

آمریکا به وجود «اختلافات جدی» در مذاکرات احیای برجام اذعان کرد

یک مقام ارشد آمریکا: روند مذاکره نمی‌تواند برای همیشه باز بماند
پنجشنبه, 24 ژوئن, 2021 - 23:45

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه سوم تیرماه با اعلام این که دور هفتم گفت‌وگوهای هسته ای در وین در آینده نزدیک برگزار می‌شود، گفت: اختلافات اساسی بر سر احیای توافق‌نامه هسته ای همچنان پابرجاست، اما روند مذاکره نمی‌تواند برای همیشه باز بماند.

گفت و گوهای غیرمستقیم در وین میان اعضای اصلی (۵ + ۱) اعضای دائمی شورای امنیت شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین علاوه بر آلمان با ایران به امید بازگشت همزمان ایران و ایالات متحده به انطباق با این توافقنامه تصویب شده در قطعنامه ۲۲۳۱ در شورای امنیت در حال انجام است.

این مقام ارشد که نخواست نامش فاش شود در جمع گروهی از خبرنگاران افزود: «در برخی حوزه‌ها - از جمله گام‌هایی که ایران باید در فعالیت هسته‌ای بردارد، یا تحریم‌هایی که مورد بحث است یا ترتیب گام‌هایی که دو طرف باید بردارند - هنوز اختلافات جدی و پیچیده وجود دارد که برطرف نشده‌است». وی افزود: دور هفتم بعد از «مشورت‌ها در تهران»، در آینده نزدیک برگزار می‌شود.

وی گفت تا زمانی که دربارهٔ همه چیز توافق نشود، گویی توافقی به‌دست نیامده و هنوز اختلافات در زمینه‌های مختلفی وجود دارد. او در عین حال تأکید کرد «اگر ما فکر نمی‌کردیم که دستیابی به توافق ممکن نیست، به وین بازنمی‌گشتیم».

او همچنین در واکنش به اظهارات اخیر ابراهیم رئیسی پس از پیروزی در انتخابات ۲۸ خردادماه، با اشاره به «مهندسی انتخابات از پیش» گفت: «این شخص با اراده مردم رئیس مهور نشده‌است. توجه داشته باشید که این اظهارات بر عزم ما برای رسیدن به توافق تأثیری ندارد».

این دیپلمات آمریکایی همچنین در پاسخ به سؤالی دربارهٔ این‌که تا چه زمان این مذاکرات بدون دستیابی به نتیجه ادامه می‌یابد گفت: «مسلماً زمان یک فاکتور مثبت نیست و این روند مذاکره نمی‌تواند برای همیشه باز بماند».

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در عین حال گفت: برای ایالات متحده، «بازگشت به برجام یک پایان نیست بلکه آغاز راه است و واشینگتن می‌خواهد دربارهٔ سایر مسائلی که موجب نگرانی‌اش است مثل پرونده دخالت منطقه ای و موشک‌های بالستیک با تهران مذاکره کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای