ارتش عراق حرکت «الحشد» را در اردوگاه‌های خود محدود می‌کند

ارتش عراق حرکت «الحشد» را در اردوگاه‌های خود محدود می‌کند

اقدامات جدید برای کاهش حملات پهپادی پیش از سفر الکاظمی به واشنگتن
یکشنبه, 18 ژوئيه, 2021 - 00:00
حضور اعضای شبه نظامی عراقی مورد حمایت ایران در ۲۹ ژوئن در خیابان‌های بغداد (AP)

در آستانه آغاز گفت و گوی استراتژیک بین بغداد و واشنگتن و دیدار جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا با مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در کاخ سفید در ۲۶ ژوئیه، منابع نظامی عراقی از اقدامات سریع برای تنظیم روابط بین ارتش و نیروهای شبه نظامی الحشد الشعبی را در پایگاه‌های مشترک خود خبر دادند.

طبق این گزارش، اقدامات جدید شامل «اعمال کنترل بیشتر بر فعالیت (الحشد الشعبی) و جلوگیری از استفاده از پایگاه‌های نظامی وابسته به ارتش برای انجام حملات خصمانه» علیه پایگاه‌های نظامی و هیئت‌های دیپلماتیک خارجی است.

این منابع به الشرق الاوسط گفتند که «سیاست‌های جدیدی در بیشتر واحدهای نظامی مشهود است».

این منابع اشاره کردند که «جناح‌ها با قرار گرفتن در مکان‌های جدید در حومه شهرها یا نزدیک مرزها، برای در امان ماندن از حملات هوایی استراتژی خود را تغییر داده‌است».

بر اساس اطلاعات به دست آمده به الشرق الاوسط، دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح اخیراً اقداماتی را اعمال کرده‌است که شامل نظارت بر فعالیت تیپ‌های الحشد الشعبی در داخل پایگاه‌های ارتش و جلوگیری از استفاده از آن‌ها در فعالیت‌های غیرقانونی است.

یک فرمانده در الحشد الشعبی گفت که اقدامات جدید باعث ایجاد درگیری‌های پراکنده بین دو طرف شده‌است.

به گفته منابع میدانی، «اختلافات شدید به جایی رسید که دربارهٔ پرتاب هواپیماهای بدون سرنشین حامل تجهیزات منفجره، در یک پایگاه هوایی نظامی و یک تیپ برجسته الحشد الشعبی در شمال بغداد، اختلافات شدیدی بین افسران عراقی به وجود آمد».

افسران پایگاه هوایی از نیروهای الحشد الشعبی خواستند سکوی پرتاب را برداشته و پرتاب هواپیماهای بدون سرنشین حامل موشک را متوقف کنند، اما فرماندهان تیپ از انطباق با خواسته‌های ارتش امتناع ورزیدند و ماجرا به درگیری در داخل پایگاه منجر شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای