پس از کشته‌شدن تعدادی از معترضان؛ واشنگتن سرکوب تظاهرکنندگان در ایران را محکوم کرد

پس از کشته‌شدن تعدادی از معترضان؛ واشنگتن سرکوب تظاهرکنندگان در ایران را محکوم کرد

چهارشنبه, 28 ژوئيه, 2021 - 23:45
تصاویری از اعتراضات مردم عرب خوزستان در پی وخیم‌شدن بحران آب (رسانه‌های ایران)

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت، ایالات متحده گزارش‌ها دربارهٔ به‌کارگیری خشونت از سوی نیروهای امنیتی ایران علیه معترضان مسالمت آمیز به بحران آب را محکوم کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ند پرایس در بیانیه ای افزود: «ما از حقوق ایرانی‌ها برای تجمع و بیان مسالمت آمیز بدون آن که از خشونت و بازداشت توسط نیروهای امنیتی هراسی داشته باشند، حمایت می‌کنیم».

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی بیانگر تجمع مردم در شهر جدید بهارستان در حومه اصفهان و ایوان غرب در استان ایلام در شامگاه سه شنبه بود.

تظاهرکنندگان شعارهایی علیه دولت ایران سر دادند و بنری را که حاوی تصویر علی خامنه ای رهبر ایران بود، به آتش کشیدند.

طی دو هفته گذشته اعتراض‌های زیادی در شهرهای مختلف ایران شکل گرفت که با اعتراض به وخیم شدن بحران آب و ناتوانی دولت ایران در مدیریت بحران‌ها آغاز شد.

این اعتراضات خیلی زود به تجمع‌های اعتراضی ضد حکومتی در شهرهای مختلف ایران تبدیل شد.

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران در دور تازه اعتراضات در کشور تاکنون دست‌کم پنج نفر از جمله یک مأمور نیروی انتظامی کشته شده‌اند. اما عفو بین‌الملل در گزارشی شمار کشته‌شدگان را هشت نفر اعلام کرده‌است.

قطع مکرر برق، سقوط ارزش پول ملی، تورم شدید، تشدید سرکوب منتقدان و مخالفان و همچنین انسداد سیاسی باعث افزایش و گسترش نارضایتی‌ها در ایران شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای