آغاز تحقیقات دربارهٔ شکایت علیه دست‌اندرکاران قتل قذافی

آغاز تحقیقات دربارهٔ شکایت علیه دست‌اندرکاران قتل قذافی

مجازات عوامل قتل قذافی بررسی می‌شود
چهارشنبه, 8 سپتامبر, 2021 - 10:30
معمر القذافی (گتی)

پرونده ترور معمر القذافی رهبر فقید لیبی و مذاکرات برای تحویل جنازه وی به موضوعی مناقشه برانگیز در انتخابات آینده لیبی تبدیل شد.

این موضوع پس از آزادی الساعدی پسر معمر، به همراه رهبران رژیم سابق بر سر زبان‌ها افتاده و مطالبه آغاز تحقیقات دربارهٔ قتل القذافی و پسرش معتصم بالله و مکان دفن آنها و افشای جزئیات حوادث مربوطه مجدداً مطرح شده‌است.

این خواسته‌ها در پرتو صحبت دربارهٔ تحویل قریب‌الوقوع بقایای پیکر قذافی، معتصم بالله و وزیر دفاع وقت ابوبکر یونس مطرح می‌شود.

رسانه‌های لیبی به نقل از یک منبع امنیتی گفتند که افراد مشهور و معتمدان شهر مصراته، شیوخ قبیله القذاذفه را از قصد خود برای تحویل اجساد این افراد مطلع کردند.

به گزارش این منابع رسانه ای، آزادی الساعدی، احمد رمضان مدیر دفتر القذافی، سرلشکر ناجی حریر و منصور ضو از مقامات نظام سابق در «نتیجه این تفاهمات بین معتمدان مصراته و شیوخ قبیله قذافی بود».

این تحولات با انتشار گزارش‌هایی از حصول توافق سیاسی بین چهره‌های رژیم سابق و مقامات اجرایی فعلی همزمان شده‌است.

برخی آن را در راستای انتخابات آتی می‌دانند، اما برخی دیگر معتقدند که این امر به تحکیم همسویی پشت سر قدرت، «در صورت هرگونه نبرد نظامی احتمالی» مربوط می‌شود.

در همین زمینه، محافل لیبی این روزها درگیر اظهارات منسوب به حلیمه ابراهیم وزیر دادگستری در دولت وحدت ملی، هستند. وی گفته‌است که مقامات تحقیق در حال بررسی پرونده ای هستند که توسط خانواده القذافی مطرح شده‌است و از دادستان کل درخواست می‌کند تا شرایط مرگ معمر و پسرش را افشا کند و همه طرف‌هایی که در این جنایت شرکت کرده‌اند را مجازات کند.

یک مقام برجسته حقوقی در غرب لیبی در گفت و گو با «الشرق الاوسط» در این باره گفت: این خواسته «حق طبیعی خانواده قذافی است و لازم است دربارهٔ آنچه در آن شب اتفاق افتاد، تحقیق شود؛ بنابراین، اسرار قتل و پنهان شدن اجساد افراد همراه وی باید فاش شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای