«بسیج عمومی» زندانیان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل

«بسیج عمومی» زندانیان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل

پنجشنبه, 9 سپتامبر, 2021 - 00:00

چند روز پس از فرار هیجان انگیز ۶ زندانی فلسطینی از زندان فوق امنیتی جلبوع، زندان‌های اسرائیل به عرصه درگیری بین اداره زندان و اسرای فلسطینی تبدیل شده‌است.

باشگاه اسرای فلسطینی در بیانیه‌ای مطبوعاتی، آنچه که اکنون در داخل زندان‌ها می‌گذرد را «یک جنگ واقعی اداره زندان‌های اشغالی علیه زندانیان بی دفاع» توصیف کرد.

باشگاه اسرای فلسطینی گفت، تا زمانی که اداره زندان به عملیات تشدید خود ادامه دهد، این رویارویی ادامه خواهد داشت.

این وضعیت از صبح دیروز، پس از آنکه زندان حمله گسترده‌ای را آغاز کرد، تشدید شده‌است که طی آن زندانیان سرکوب و عملیات توزیع آنها در بین چندین زندان آغاز شد، اقدامی که جنبش زندانیان با اعلام بسیج عمومی علیه آن و تهدید به شورش پاسخ داده شد.

نیروهای امنیتی زندان از گاز فلفل علیه اسرای فلسطینی استفاده کرده‌اند. در پی این اقدامات علیه اسرای فلسطینی، تنش بر زندان‌های مختلف اسرائیلی حاکم شد.

یگان‌های ویژه اسرائیلی به برخی زندان‌ها یورش برده و به اسرا آزار رسانده و برخی از آنها را به زندان‌های دیگر منتقل کردند، تمامی بازداشتی‌های این زندان‌ها نیز اعلام کردند که با این اقدامات سرکوبگرانه مقابله خواهند کرد.

نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل در پی تنش‌های به وجود آمده در زندان‌ها، همراه با وزرای دفاع و امنیت داخلی و نیز رئیس ستاد کل ارتش و سایر مسئولان امنیتی به بررسی وضعیت موجود پرداخت.

بنت اتفاقات رخ داده در زندان‌های اسرائیل را مؤثر بر جبهه‌های مختلف دانست و گفت: تل‌آویو برای مقابله با هر سناریویی آماده است.

در حالی که حسین الشیخ یکی از اعضای کمیته مرکزی فتح هشدار داد که هدف قرار دادن زندانیان حاکی از وقوع قریب‌الوقوع انفجار واقعی است، جهاد اسلامی تهدید کرد که هزینه این اقدامات را تل آویو می‌پردازد.

«حماس» نیز گفت که نمی‌توان در مورد اتفاقاتی که رخ می‌دهد، سکوت کرد. در این میان، بلافاصله ارتش اسرائیل نسبت به این اوضاع هشدار داد و خود را برای احتمال پرتاب موشک از نوار غزه آماده کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای