ایجاد «مکانیزم روسیه و اسرائیل» دربارهٔ حضور ایران در سوریه

ایجاد «مکانیزم روسیه و اسرائیل» دربارهٔ حضور ایران در سوریه

لاوروف به «تضمین امنیت» دولت عبری پایبند است.. لاپید آماده گفت‌وگو با دمشق منهای جولان است
جمعه, 10 سپتامبر, 2021 - 00:45
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و یائیر لاپید همتای اسرائیلی خود پیش از برگزاری نشست خبری در مسکو (EPA)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، دیروز پنج شنبه در نشست با یائیر لاپید همتای اسرائیلی خود، تشکیل «سازوکار نظامی» برای حل اختلافات بین این دو کشور بر سر حضور ایران در سوریه را تصویب کرد.

اگرچه مذاکرات پشت درهای بسته انجام شد، اما اظهارات دو وزیر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک، ماهیت گفت و گوهای انجام شده را منعکس کرد، به طوری که لاوروف مشخصا بر پایبندی کشورش به «تضمین امنیت» اسرائیل تأکید کرد.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که مسکو با تبدیل شدن سوریه به عرصه درگیری میان کشورهای مختلف و استفاده از خاک این کشور برای حمله به هر کشور دیگری مخالف است.

او در ادامه بر مخالفت روسیه با حملات اسرائیل به سوریه و هدف قرار گرفته شدن اسرائیل از طریق خاک سوریه تأکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تأکید کرد: نظامیان روس و اسرائیلی هر روز مسائل فنی مربوط به این موضوع را بررسی می‌کنند. این تماس‌ها کارایی خود را ثابت کرده‌اند و دو طرف امروز روی ادامه این تماس‌ها توافق کردند.

وزیر خارجه اسرائیل نیز به نوبه خود گفت: «ساز و کاری برای حفاظت از امنیت اسرائیل در برابر هرگونه تهدید ایجاد شده‌است». وی افزود: «نمی توان اجازه داد پایگاه‌های ایرانی در نزدیک مرز مستقر شوند».

از لاپید در مورد احتمال باز شدن کانال‌های گفت وگو با دمشق سؤال شد و وی «امکان صحبت تل آویو با روسیه در مورد امکان برقراری چنین تماس‌هایی» را محتمل دانست و گفت: «ما فقط پرونده امنیتی اسرائیل را داریم، که روی میز است. در مورد مسئله جولان، اسرائیل حتی موضوع برگزاری هرگونه مذاکره در مورد آن را در نظر نمی‌گیرد. ما در این زمینه چیزی برای گفت و گو نداریم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای