مصر از احتمال عادی‌سازی روابط با ترکیه در سال‌جاری خبرداد

مصر از احتمال عادی‌سازی روابط با ترکیه در سال‌جاری خبرداد

تأکید آنکارا بر ابقای نیروها و مزدوران خود در لیبی
شنبه, 11 سپتامبر, 2021 - 07:45

مصطفی المدبولی نخست‌وزیر مصر از «احتمال ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان قاهره و آنکارا در سال جاری میلادی» خبر داد.

در حالی که المدبولی از سرگیری روابط را به «غلبه بر مسائل حل و فصل نشده» مرتبط دانست، برخی از مقامات ترکیه و لیبی «بر بقای نیروها و مزدوران ترکیه در لیبی در چارچوب یادداشت تفاهم همکاری امنیتی و نظامی با دولت سابق توافق ملی به ریاست فایز السراج» تأکید کردند.

در روزهای اخیر، دو وزارت خارجه ترکیه و مصر اعلام کردند، آنکارا و قاهره بار دیگر بر تمایل خود جهت اتخاذ «گام‌های بیشتر» به منظور تقویت تلاش‌های عادی سازی روابط بین دو کشور تأکید کردند.

این موضع‌گیری پس از برگزاری دور دوم مذاکرات بین دو هیئت به ریاست معاونان وزرای خارجه دو کشور در آنکارا طی سه‌شنبه و چهارشنبه صورت گرفت.

المدبولی در مصاحبه با خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ افزود: «مسئله اصلی مصر، حضور ترکیه در لیبی است».

مدبولی ادامه داد: «هیچ کشور دیگری نباید در لیبی مداخله کرده یا درصدد تأثیرگذاری در تصمیم‌گیری در این کشور شود؛ چرا که ما می‌خواهیم خود ملت لیبی آینده‌شان را رقم بزنند».

از سوی دیگر، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه و خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه با خالد المشر، رئیس شورای عالی دولت لیبی دربارهٔ تحولات اخیر و روند خروج نیروهای خارجی و مزدور از این کشور در آنکارا دیدار و گفت‌وگو کردند.

چاووش اوغلو تأکید کرد که نیروهای کشورش در لیبی بر اساس توافق با دولت قانونی حضور دارند و این با قوانین بین‌المللی مطابقت دارد.

وی اضافه کرد که کشورش به حمایت از دولت موقت در تلاش‌های خود برای برگزاری انتخابات در ۲۴ دسامبر به منظور دستیابی به ثبات ادامه خواهد داد.

آکار نیز به نوبه خود بار دیگر از حمایت کشورش از دولت موقت لیبی خبر داد و تأکید کرد که نیروهای ترکیه در لیبی نباید به عنوان نیروهای خارجی تلقی شوند، زیرا این امر به دعوت دولت قانونی صورت گرفته‌است و تا حصول ثبات و خودکفایی ارتش لیبی باقی خواهد ماند.

وی اظهار کرد که کشورش هیچگونه جاه طلبی در لیبی ندارد و نیروهایش در آنجا بر اساس اصل «لیبی برای لیبیایی‌ها» فعالیت می‌کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای