اسرائیل دو تن از اسرای فراری فلسطینی را دستگیر کرد

اسرائیل دو تن از اسرای فراری فلسطینی را دستگیر کرد

تظاهرات در الاقصی به درگیری کشیده شد.. پزشک فلسطینی در تیراندازی اسرائیلی‌ها جان باخت
شنبه, 11 سپتامبر, 2021 - 08:00
«قاشق» نماد آزادی در اعتراضات دیروز در الاقصی (AFP)

پس از گذشت چند ساعت از تظاهرات ده‌ها هزار فلسطینی در قالب کمپین «حمایت از اسرا» و درگیری‌های خشونت‌آمیز، اسرائیل اعلام کرد که دو تن از شش زندانی فلسطینی فراری را بازداشت کرده‌است.

 پلیس اسرائیل روز جمعه اعلام کرد که دو تن از شش زندانی فلسطینی که از زندان فوق امنیتی جلبوع فرار کرده بودند، را در شهر ناصره در شمال این کشور بازداشت کرده‌است.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که دو اسیر فلسطینی که بازداشت شده‌اند، محمود عارضه و یعقوب قادری، از اعضای جنبش جهاد اسلامی هستند.

رسانه‌های اسرائیلی همچنین تصویر این ۲ اسیر فلسطینی را پس از دستگیری منتشر کردند.

پیش از آن، تظاهرکنندگان پرچم فلسطین و همچنین «قاشق» که به نمادی از حفر تونل آزادی برای اسرا در زندان‌های اسرائیل تبدیل شده‌است را با خود حمل می‌کردند.

نیروهای اسرائیلی سعی کردند با زور از از راهپیمایی معترضان جلوگیری کنند و به محض تجمع نمازگزاران در نزدیک قبه الصخره به حیاط مسجد الاقصی حمله کردند.

در حالی که نیروهای دیگر، تظاهرکنندگان شرکت کننده در راهپیمایی‌های مسالمت آمیز در سراسر کرانه باختری از جنین در شمال تا الخلیل در جنوب را متفرق کردند.

نیروهای اشغالگر نیز در اقدامی پیشگیرانه قبل از رسیدن نمازگزاران، موانعی را ایجاد کردند تا مانع ورود مسجد الاقصی شوند.

ده‌ها سرباز و پلیس در پشت بام قبه الصخره و در اطراف مصلای باب الرحمه مستقر بودند و سعی کردند از برگزاری راهپیمایی در حمایت از اسرای فلسطینی جلوگیری کنند.

آنها همچنین هنگامی که نمازگزاران «راهپیمایی تکبیر» برگزار کردند و پرچم فلسطین و تصاویر تعدادی از اسرا را برافراشتند، نیروهای نظامی بیشتری را به محل اعزام کردند.

در این تظاهرات شعارهایی مبنی بر آزادی اسرا و هشدار نسبت به آسیب رساندن به شش زندانی که چند روز پیش از زندان جلبوع فرار کردند، سر داده شد.

در همین ارتباط، حازم الجولانی پزشک اهل قدس به ضرب گلوله نظامیان اسرائیل در قدس اشغالی کشته شد. الجولانی به بیمارستان هداسا عین کارم منتقل شد اما در آنجا پزشکان اعلام کردند که او بر اثر شدت جراحت جان باخته‌است.

ارتش اسرائیل عصر جمعه به بهانه اینکه این پزشک فلسطینی قصد حمله با سلاح سرد به یک پلیس اسرائیل داشته‌است، او را هدف شلیک گلوله قرار داد.

به رغم این ادعا، منابع فلسطینی می‌گویند نظامیان در حالی به سمت این جوان فلسطینی تیراندازی کرده‌اند که او هیچ گونه اقدام و تلاشی برای حمله نداشته و قصد داشته‌است که خود را به مسجد الاقصی برساند.

یکی از شهرک نشینان نیز در نزدیکی شهر رام در شمال قدس به سمت سه کودک گلوله جنگی شلیک کرد.

راهپیمایی الاقصی همزمان با سایر فعالیت‌ها در چندین استان در کرانه باختری، به دعوت فعالیت‌های مقاومت مردمی، «در همبستگی با اسرا و مطالبه امتناع از تعقیب آنها» انجام شد.

بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل روز گذشته اعلام کرد که «در نهایت، ما فراریان از زندان را از طریق یک عملیات میدانی گسترده دستگیر خواهیم کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای