ولیعهد سعودی از بزرگ‌ترین برنامه توسعه انسانی رونمایی کرد

ولیعهد سعودی از بزرگ‌ترین برنامه توسعه انسانی رونمایی کرد

استراتژی ملی توسعه قابلیت‌های انسانی، رقابت پذیری سعودی‌ها در بازار کار را بالا می‌برد و نیازهای اقشار جامعه را برآورده می‌کند
پنجشنبه, 16 سپتامبر, 2021 - 12:45

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، روز چهارشنبه، برنامه ملی توسعه قابلیت‌های انسانی، یکی از اصول تعیین‌شده در مسیر تحقق برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی رونمایی کرد.

این برنامه شامل یک استراتژی ملی برای تقویت قابلیت‌های شهروندان در داخل عربستان و خارج از آن کشور است و با استفاده از فرصت‌های ناشی از تغییرات در جهان صورت خواهد گرفت.

شاهزاده محمد بن سلمان گفت: «برنامه توسعه قابلیت‌های انسانی، یک استراتژی ملی برای تقویت رقابت در کسب قابلیت‌های انسانی در سطح محلی و جهانی، و با هدف رقابت با توانایی‌ها و بلندپروازی‌های جهانی در بازار کار فعلی و آینده است».

او گفت که «این هدف از طریق تقویت و ارتقاء ارزش‌ها، توسعه مهارت‌های بنیادین و آینده‌نگرانه، و توسعه علم محقق خواهد شد».

ولیعهد سعودی گفت: «بر اساس اعتمادی که به توانایی‌های شهروندان دارم، این برنامه برای پاسخ به نیازهای تمامی بخش‌های جامعه تدوین شده، و با هدف آماده کردن شهروندان برای آینده، از کودکی تا دانشگاه‌ها، کالج‌ها، موسسات فنی و حرفه‌ای، و نیز بازار کار است».

او افزود که «برنامه فوق در جهت تشکیل اقتصاد قوی بر اساس مهارت، دانش، و سرمایه انسانی است».

شاهزاده محمد بن سلمان ادامه داد: «این برنامه شامل ۸۹ طرح ابتکاری برای رسیدن به ۱۶ هدف استراتژیک در برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی است».

ولیعهد سعودی افزود: «این استراتژی سه رکن دارد: ایجاد مبانی قوی آموزشی، آمادگی برای بازار کار آینده در سطح محلی و جهانی و ارائه فرصت‌های آموزشی».

این برنامه توسعه، از جمله شامل تقویت و گسترش مهدکودک‌ها برای تقویت بنیادین آموزش کودکان است. راهنمایی و مشاوره حرفه‌ای نیز به مردم کمک می‌کند تا با شناخت مهارت‌های مورد نیاز بازار، حرفه و اهداف شخصی خود را تعیین کنند. این برنامه همچنین دربرگیرنده ابتکارهایی برای آموزش‌های تکمیلی به نیروی کار برای افزایش بهره‌وری و توانمند ساختن کارآفرینان برای فعالیت بیشتر در آینده است.

برنامه توسعه ظرفیت انسانی بر آماده‌سازی و بازسازی توانمندی‌های فرد در پادشاهی عربی سعودی و توسعه سیستم توسعه ظرفیت انسانی از دوران کودکی تا یادگیری مادام العمر متمرکز است. توسعه خروجی‌های آموزشی برای هماهنگی آنها با نیازهای بازار کار فعلی و آینده و بومی سازی مشاغل با مهارت بالا از طریق واجد الشرایط بودن و آموزش شهروندان، علاوه بر فعال شدن بیشتر مشارکت با بخش خصوصی و غیرانتفاعی از دیگر اهداف این راهبرد است.

این استراتژی همچنین به دنبال دستیابی به چندین هدف، از جمله افزایش شانس ثبت نام در مهد کودک از ۲۳ درصد به ۹۰ درصد و قرار گرفتن دو دانشگاه سعودی در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان تا سال ۲۰۳۰ است تا از این طریق موقعیت پادشاهی در سطح جهانی ارتقا یابد.

استراتژی برنامه توسعه ظرفیت‌های انسانی نشان دهنده اشتیاق دولت سعودی برای آماده‌سازی شهروندان از طریق چندین محور استراتژیک است که مهم‌ترین آنها عبارتند از: ایجاد علاقه به دانش، افتخار به ارزش‌ها، موفقیت در کار، رهبری و رقابت در سطح محلی و جهانی و توسعه مستمر مهارت‌ها و قابلیت‌ها.

ابتکارات این برنامه، توسعه مهارت‌های آینده، از جمله مهارت‌های قرن بیست و یکم، مانند تفکر خلاق و مهارت‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها، و همچنین توسعه مهارت‌های اجتماعی و عاطفی را ارتقا می‌بخشد. این امر قدرت رقابت شهروندان را افزایش می‌دهد و الزامات انقلاب صنعتی چهارم را برآورده می‌کند.

ابتکارات برنامه توسعه ظرفیت‌های انسانی فرصت‌های زیادی را فراهم می‌کند که درها را برای ایجاد ظرفیت‌های رقابتی ملی بر اساس یک پایه آموزشی محکم باز می‌کند. همچنین به ارتقای ارزش‌های هدفمند مانند ارزش‌های اعتدال و تحمل دیگری، عزم و پشتکار، نظم و تسلط از سنین پایین به منظور دستیابی به ارزش‌های شهروندی جهانی و افزایش رقابت پذیری و قابلیت‌های شهروند سعودی کمک می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای