وصیت‌نامه شاهزاده فیلیپ تا ۹۰ سال محرمانه می‌ماند.. برای «حفظ منزلت» ملکه بریتانیا

وصیت‌نامه شاهزاده فیلیپ تا ۹۰ سال محرمانه می‌ماند.. برای «حفظ منزلت» ملکه بریتانیا

شنبه, 18 سپتامبر, 2021 - 11:15
الیزابت دوم ملکه بریتانیا در کنار همسر فقیدش شاهزاده فیلیپ (آرشیویی - رویترز)

متن وصیت‌نامه شاهزاده فیلیپ، همسر ملکه بریتانیا بنا به تصمیم دادگاهی در لندن برای «حفظ منزلت» الیزابت دوم، تا دست‌کم ۹۰ سال دیگر افشا نخواهد شد.

به گزارش نشریه دیلی میل، شاهزاده فیلیپ روز ۹ آوریل (۲۰ فروردین) سال جاری در ۹۹ سالگی چشم از جهان فروبست.

وصیت نامه‌ها در بریتانیا معمولاً اسناد عمومی هستند، اما تقریباً یک قرن است که به دستور دیوان عالی کشور، وصیت نامه اعضای ارشد خانواده سلطنتی باید محرمانه نگه داشته شوند.

اندرو مک فارلین رئیس بخش خانواده دادگاه لندن دلایل حقوقی وکلای نماینده فیلیپ و دادستان کل - که نماینده منافع عمومی در چنین مواردی است - را در یک جلسه خصوصی در ماه جولای استماع کرد.

طبق رای قاضی دادگاه، به این ترتیب دست کم ۹۰ سال باید از زمان تأیید صحت وصیت‌نامه شاهزاده فیلیپ بگذرد تا امکان گشودن آن به‌طور خصوصی و سپس انتشار بالقوه آن به صورت علنی وجود داشته باشد.

مک فارلین قاضی دادگاه این مدت زمان را «متناسب و کافی» دانست و گفت: «من معتقدم که به دلیل موقعیت ملکه، بهتر است که ما از وصیت نامه‌های سلطنتی به‌طور خصوصی محافظت کنیم. اکنون ما باید حمایت‌ها از این تصمیم را بالا ببریم و به صورت خصوصی از این اسناد محافظت کنیم».

در حکم قاضی دادگاه آمده‌است که انتشار وصیت‌نامه شاهزاده فیلیپ احتمالاً میزان گسترده‌ای از «توجه عمومی و پوشش رسانه‌ای» را به خود جلب خواهد کرد و این امر با «حفظ منزلت» ملکه بریتانیا به عنوان پادشاه این کشور در «تناقض» است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای