بیروت «ستاره همیشه درخشان» در مراسم اهدای جوایز موریکس دور

بیروت «ستاره همیشه درخشان» در مراسم اهدای جوایز موریکس دور

دوشنبه, 20 سپتامبر, 2021 - 09:00

بیروت پس از مدت طولانی دوباره نفس راحتی کشید و قلبش تپید و تمام دوستدارانش را در آغوش کشید؛ به مناسبت اهدای بیستمین دوره جوایز «موریکس دور» که پس از وقفه سه ساله پنجشنبه شب (۱۷ سپتامبر) برگزار شد. همه می خندیدند و ستاره ها درخشیدند و بیروت با وجود هجوم تاریکی ها ستاره همیشه درخشان باقی می ماند.

اهل رسانه خوشحال از اینکه پس از یک وقفه طولانی باز به لبنان برگشتند. ستارگان عرصه بازیگری و خوانندگی و موسیقی و کارگردانی و تولید پایه و اساس این جشن بودند و با حضور خود به آن رنگ شادی بخشیدند و لبنان به عنوان نماد درخشان فرهنگ و هنر تثبیت شد.

زاهی و فادی الحلو دو پزشک که از قضا برادر هم هستند به خاطر تلاش ساماندهی و برگزاری این جشن مورد قدردانی حضار قرار گرفتند. این دو تمام موانع و مشکلات در مسیر برگزاری این رویداد را پشت سر گذاشتند و تسلیم نشدند. برگزاری دوره کنونی «موریکس دور» پرچالش ترین دوره بود چه آنها از بیست سال پیش مسئول برگزاری این مناسبت هستند و مجبور بودند که به خاطر تعویق زمان برگزاری «موریکس دور» در آخرین دقایق دست به تغییرات بسیاری بزنند. هنرمندان بسیاری هم به دلایل گوناگون دعوت مشارکت در جشن را نپذیرفتند اما به هر حال «موریکس دور» با شعار «دردمندیم اما امیدوار» و به خاطر قدردانی از بیروت در منطقه اشرفیه آغاز شد. این شب هنری به طور زنده از شبکه تلویزیونی «ام تی وی» لبنان پخش شد.

لبنانی ها چه ذوق و شوقی برای شروع این برنامه تلویزیونی و اهدای جوایز داشتند و با آغاز برنامه برای چند ساعتی هم که شده زندگی مثل سابق شد. مهمانان این برنامه برخی سر وقت رسیدند و عده ای هم به خاطر ترافیک شدید در یکی از خیابان های قدیمی بیروت یعنی خیابان بیضون در محله اشرفیه دیر رسیدند.

خوانندگان زن غایبان اصلی «موریکس دور» بودند. نوال الزغبی به عنوان خواننده زن برتر لبنانی معرفی شد اما در این مراسم شرکت نکرد و به جای آن حضور چشمگیر ستارگان بازیگری در فیلم های تولیدی کمپانی «الصباح اخوان» و «ایگل فیلمز» مثل معتصم النهار و نادیه الجندی و دیما قندلفت و سلوی خطاب و مگی بوغصن و دانیلا رحمه و باسم مغنیه و غیره قابل ملاحظه بود. با این حال این نادین نسیب نجیم ستاره درخشان و طراز اول لبنانی بود که در کانون توجه خبرنگاران و عکاسان قرار گرفت و به عنوان بازیگر زن برتر لبنانی عربی به خاطر نقش خود در دو سریال «خمسه و نص» و «۲۰۲۰» معرفی شد. نادین در اظهاراتی در «موریکس دور»‌گفت که آرزوی اصلی اش این است که همه لبنانی ها دست به دست هم بدهند و زیر پرچم لبنان جمع شوند و به هیچ کس اجازه تفرقه افکنی ندهند.نادیه الجندی هنرپیشه با سابقه مصری که با استایل شیک و پیراهن مجلسی سفید در مراسم شرکت کرده بود مورد قدردانی قرار گرفت. او برای گرفتن لوح تقدیر به روی سن رفت و به لبنان کشور ایستادگی درود فرستاد. نادیه افزود «درود به مردم لبنان که عاشق زندگی و آزادی هستند. غم و غصه هیچگاه به سراغشان نمی آید چون آنها اندوه و مشکلات را به چالش می کشند».

مراسم با اجرای رقص گروه لبنانی «المیاس» با آهنگ «لبیروت» و صدای ستار سعد آغاز شد.

خوانندگان سرشناس دیگری مثل زیاد برجی و غسان صلیبا هم ترانه های ملی و عاشقانه اجرا کردند. حضار مدت طولانی برای عاصی الحلانی خواننده لبنانی کف زدند. او با وجود مشکلاتی که بعد از یک عمل در پاریس داشت در مراسم شرکت و ترانه «بیکفی انک لبنانی» را اجرا کرد و به عنوان خواننده برتر مرد لبنانی معرفی شد. ولید توفیق خواننده معروف به عنوان ستاره آواز لبنانی مورد قدردانی قرار گرفت.

مراسم مثل اظهارات فادی و زاهی حلو بسیار ساده و خوب و گرم و خودمانی برگزار شد. همه از عشق خود به بیروت می گفتند. البته عده ای هم ایراد گرفتند که چرا هر سال تقریبا همان چهره ها و ستاره ها مورد تقدیر «موریکس دور» قرار می گیرند. کمیته تنظیم کننده مراسم گفت چون افرادی که هر ساله در درام های مهم سال نقش آفرینی می کنند تغییر نمی کنند. در مراسم این دوره ستارگان به خاطر نقش و کارهایشان در سه سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ مورد قدردانی قرار گرفتند. برادران الحلو مهارت عالی در نظارت بر مراسم داشتند و در طول اجرای آن حتی یک لحظه استراحت نکردند. زاهی و فادی الحلو در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفتند که از برگزاری این مراسم خوشحال هستند و رویداد انرژی مثبت و امید به بیروت و مردم لبنان می دهد.

قصی الخولی بازیگر سرشناس سوری که با استایل شبیه استایل جانی دپ بازیگر هالیوودی شرکت کرده بود در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «نباید استایل نقش جدیدم در سریال «توتر عالی» را رو کنم اما دوست داشتم با استایل مورد علاقه ام اینجا بیایم».

معتصم النهار ستاره سوری جایزه محبوب ترین بازیگر مرد عرب را از آن خود کرد. او اظهاراتش را با شعر سعید عقل شاعر لبنانی درباره دمشق به عنوان «قرات مجدک» با آواز فیروز آغاز کرد. معتصم گفت این جایزه را به دو کشور عزیزش یعنی سوریه و لبنان اهدا می کند.

جایزه قدردانی به ناصیف زیتون به عنوان ستاره آواز سوریه و عربی و جاد شویری به عنوان کارگردان و تولید کننده جوان و رحمه ریاض به عنوان ستاره آواز عربی و عراقی و بشوار جواد به خاطر ترانه پرفروشش در لبنان اهدا شد.

تقدیر از برخی از خوانندگان به خاطر ویدیو کلیپ های دیدنی مثل ترانه «بیروت الانثی» نانسی العجرم از برنامه های دیگر «موریکس دور» بود. جایزه ترانه برتر عربی به ترانه «بالبنط العریض» حسین الجسمی اهدا شد. احمد الزین و جرج خباز و جان دکاش و مگی بو غصن از جمله هنرمندانی بودند که مورد قدردانی قرار گرفتند. مگی بوغصن به خاطر نقش آفرینی ماهرانه و بی نظیر در سریال «للموت» جایزه بازیگر زن برتر لبنانی را کسب کرد.

تولید کنندگان سرشناسی مثل صادق الصباح و جمال سنان هم به عنوان دو چهره بزرگ و بارز بر سر لوح تقدیر رقابت کردند و جایزه تولید درام برتر را دریافت کردند. اکیپ بازیگری و کارگردانی و فنی صادق الصباح در یک طرف نشستند و اکیپ بازیگری و کارگردانی و فنی جمال سنان در طرف مقابل قرار گرفتند و هر گروه شخصیت های برتر خود را تشویق می کردند. یکی از نکته های دیگر این مراسم غش کردن رحمه ریاض خواننده عراقی قبل از ورود به مراسم بود. او درست پس از اجرای کنسرتش در ریاض به لبنان سفر کرده و گویا استراحت نکرده و حتی چیزی نخورده بود.

قدردانی از موزیسین معروف مرحوم الیاس رحبانی هم جزو بخش های برنامه بود و تعدادی از ترانه های ساخته الیاس اجرا شدند.

نادین جابر و بلال شحادات هر دو به عنوان فیلم نامه نویس برتر زن و مرد عرب معرفی شدند. دیما قندلفت بازیگر سوری جایزه بازیگر برتر عرب به خاطر نقش آفرینی در سریال «الهیبه» را از آن خود کرد. جایزه بازیگر برتر مرد لبنانی به باسم مغنیه اهدا شد. کادر درمان و صلیب سرخ لبنانی برای مقابله با همه گیری در خط مقدم مورد تقدیر قرار گرفتند. «موریکس دور» با «دستچین ترانه های بیروت» و اجرای تالیا پایان یافت. غسان صلیبا و اروی و کمیل شمعون آهنگ تیتراژ سه سریال موفق و محبوب عربی را اجرا کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای