هشدار مجدد الکاظمی از وعده‌های دروغین انتخاباتی 

هشدار مجدد الکاظمی از وعده‌های دروغین انتخاباتی 

نمایندگی سازمان ملل، عراقی‌ها را به مشارکت فعال فراخواند
یکشنبه, 26 سپتامبر, 2021 - 10:30

همزمان با نزدیک‌شدن برگزاری انتخابات عراق (۱۰ اکتبر آینده)، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در ادامه هشدارها به ملت عراق، بار دیگر نسبت به دادن "وعده‌های دروغ" از سوی جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی با هدف فریب‌دادن رای‌دهندگان هشدار داد.

در روزهای اخیر، الکاظمی به عنوان بالاترین مقام اجرایی این کشور در چندین مرتبه هشدارهایی را به روش‌های مختلف مطرح کرده است که نشانگر درک وی از میزان تهدیدهای پیش‌روی روند انتخابات و نقش "روش‌های فریب‌کاری" از سوی اکثریت گروه‌های سیاسی همچون دوره‌های گذشته است. 

 کاظمی چهارشنبه گذشته درباره رأی دادن به نامزدهایی که وعده استخدام افراد در نهادهای دولتی یا واگذاری زمین به شهروندان را میدهند یا تهدید به برهم زدن صحنه سیاسی کشور می‌کنند هشدار داده بود.

نخست‌وزیر عراق درباره هرگونه تلاش برای خرید آرا از طریق وعده های جعلی و توزیع زمین هشدار داد و افزود: چنین وعده هایی دروغ است و شهروندان نباید باور کنند. فریب شهروندان با ادعاهای دروغین به هیچ وجه قابل قبول نیست و نباید به سمت آن کشیده شد. ما این موضوع را نیز تحت نظارت خواهیم گرفت.

الکاظمی در ادامه نسبت به دادن رای به نامزدهای انتخاباتی که در مورد انتصاب‌ها و اعطای زمین‌های مسکونی وعده‌هایی می‌دهند و نیز نسبت به برهم زدن معادلات تهدید می‌کنند، هشدار داد و خطاب به ملت عراق نوشت، به کسانی که با وعده‌های خیالی انتصابات و اعطای قطعه زمین، دنبال خرید رای هستند اعتماد نکنند و نیز به کسانی که تهدید می‌کنند و معادلات را بر هم می‌زنند، گوش نکنند و با رای خود در انتخابات آزاد و شفاف این اشخاص را دور کنند.

بسیاری از احزاب سیاسی در عراق برای جلب رای بیشتر به ویژه از طبقه محروم جامعه، وعده‌هایی همچون استخدام در مشاغل دولتی، تخصیص‌دادن زمین مسکونی به آنها ارائه می‌دهند. اگرچه بسیاری از افراد جامعه این وعده‌ها را باور می‌کنند، اما در دوره‌های گذشته عملا ثابت شده که چیزی عاید فقرا و قشر ضعیف جامعه نشده است.

این وعده‌ها در دوره‌ نخست‌وزیری نوری المالکی و حزب آن دولت قانون در سال ۲۰۱۴ پررنگ شده بود.

در همین راستا، جنین پلاسخارت نماینده سازمان ملل در امور عراق خواستار بهره برداری و استفاده مردم عراق از فرصت انتخابات و مشارکت فعال در آن شد.

وی با اشاره به اهمیت انتخابات، در سخنان ویدئویی کوتاهی گفت: انتخابات پیش از موعد یکی از مطالبات تظاهرکنندگان عراقی در اکتبر ۲۰۱۹ است.

او افزود: سازمان شریک عراقی ها در همه مراحل و اقدامات آن خواهد بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای