آذربایجان تهدید کرد؛ اگر ایران دست از پا خطا کند، نیروهای بین‌المللی را وارد خواهیم کرد

آذربایجان تهدید کرد؛ اگر ایران دست از پا خطا کند، نیروهای بین‌المللی را وارد خواهیم کرد

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از انفجار در تاسیسات موشکی تهران
شنبه, 2 اکتبر, 2021 - 00:00

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در واکنش به مانورهای نظامی ایران در نزدیکی مرز این کشور که منجر به تشدید تنش میان دو طرف شده است، تهدید کرد که اگر ایران به این اقدامات و تحرکات نظامی خود ادامه دهد، پای قدرت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای را به میان می‌کشد.

رئيس جمهور آذربایجان در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی با ابراز تعجب از برگزاری رزمایش نظامی ایران در نزدیک رود ارس (مرز دو کشور) پس از بازرسی از کامیون های ایرانی که وارد خاک این کشور می‌شدند گفت: «این یک اتفاق بسیار شگفت آور است زیرا چنین اقدامی در دوران 30 ساله استقلال آذربایجان رخ نداده بود. البته هر کشوری می‌تواند هر رزمایش نظامی را که می‌خواهد در خاک خود انجام دهد. این حق حاکمیت اوست. اما سوال اینجاست که چرا اکنون و چرا در مرز ما؟ این سوالات را نه من بلکه جامعه آذربایجان می‌پرسند. آذربایجانی‌های سراسر جهان آن را می پرسند».

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به انتقاد رئیس‌جمهور آذربایجان از مانور نظامی ایران در مرزهای قره‌باغ گفت، «مانور ایران در این مناطق  یک مسئله حاکمیتی است».

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران اظهار کرد: «در حالی که روابط خوب و محترمانه‌ای میان دو کشور وجود دارد، بیان آن به این شیوه مایه تعجب است».

وی افزود: «البته روشن است که جمهوری اسلامی ایران، حضور هرچند نمایشی رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای خود را تحمل نخواهد کرد و در این رابطه هر اقدامی را که برای امنیت ملی خود لازم بداند انجام خواهد داد».

در ادامه تنش ها، عباس موسوی سفیر ایران در آذربایجان، در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی ایرنا گفت که نیمه‌شب پنجشنبه تعدادی معترض در باکو به سفارت ایران «تعرض و بی‌احترامی» کردند.

وی گفت: «در پی تعرض و بی احترامی عده ای به سفارت ایران در باکو در نیمه شب گذشته و اعتراض شدید و پیگیری های رسمی، پلیس دیپلماتیک و وزارت کشور جمهوری آذربایجان چهار متعرض به سفارت ایران را شناسایی، بازداشت و بازجویی کرد».

نیروهای زمینی ارتش ایران دیروز (جمعه) رزمایش نظامی خود را در مناطق شمال غربی ایران و نزدیک مرز با آذربایجان، علیرغم انتقاد باکو از این اقدام آغاز کردند.

تلویزیون دولتی ایران نیز گزارش داد که مانور «فاتحان خیبر» از صبح دیروز آغاز شده است و تصاویری از تانک‌ها و خودروهای زرهی شرکت‌کننده در آن را پخش کرد، در این میان، هلیکوپترها اهداف زمینی را بمباران کردند.

سرتیپ کیومرث حیدری فرماندۀ نیروی زمینی ارتش ایران در حاشیه  این رزمایش به تلویزیون رسمی گفت: «به روابط خوب همسایگی احترام می‌گذاریم، اما ما حضور عناصر رژیم صهیونیستی و تروریست های (داعش) در منطقه را تحمل نخواهیم کرد».

مقامات ایرانی در روزهای اخیر در اشاره ضمنی به روابط نزدیک و همکاری نظامی بین باکو و تل آویو، بارها هرگونه حضور اسرائیلی در نزدیکی مرزهای خود را محکوم کرده اند.

ایران و آذربایجان دارای مرز مشترک نزدیک به 700 کیلومتری هستند. ایران روابط خوبی با همسایگان رقیب خود آذربایجان و ارمنستان دارد.

تهران در نوامبر 2020 ، از توافق این دو کشور همسایه برای توقف درگیری در منطقه مورد مناقشه قره باغ استقبال و بر لزوم دور نگه داشتن جنگجویان خارجی از مرزهای خود تاکید کرد.

این امر در پی گزارش ها و اتهامات متعددی از سوی چندین کشور علیه ترکیه که از آذربایجان حمایت می کند، مبنی بر انتقال اعضای گروه های طرفدار آذربایجان در شمال سوریه برای نبرد با نیروهای باکو در قره باغ، مطرح شده است.

در ایران جمعیت زیادی از تبار آذری، به ویژه در استان های شمال غربی هم مرز با آذربایجان و ارمنستان زندگی می کند.

از سوی دیگر، گروه تحقیقاتی «ایمج سَت اینتل» که مقر آن در اسرائيل است تصاویر ماهواره‌ای «تخریب مرکز تحقیقاتی سپاه پاسداران» در تهران را منتشر کرده است.

در این تصاویر دیده می‌شود که حدود یک چهارم این «پایگاه موشکی مخفی» در جریان عملیاتی جدید که در اوایل هفته جاری در خاک ایران انجام شده، نابود شده است.

در تصاویر منتشرشده مشاهده می شود که به قسمتی از ساختمان مذکور آسیب زیادی وارد شده است.

رسانه های داخلی ایران در تاریخ 26 سپتامبر از «وقوع حادثه آتش‌سوزی» در یکی از مراکز تحقیقات سپاه در غرب تهران خبر داده بودند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای