خاموشی شبکه‌های اجتماعی جهان را آشفته کرد.. برآورد خسارت چند میلیارد دلاری

خاموشی شبکه‌های اجتماعی جهان را آشفته کرد.. برآورد خسارت چند میلیارد دلاری

نقص فنی، خدمات «فیس‌بوک»، «اینستاگرام» و «واتس‌اپ» را مختل کرد
سه شنبه, 5 اکتبر, 2021 - 00:45
دسترسی به فیس‌بوک، واتس‌اپ و اینستاگرام به دلایل مشکوک قطع شد (EPA)

«خاموشی» شبکه‌های اجتماعی شامگاه دیروز (دوشنبه) جهان را مضطرب کرد، جایی که دسترسی به سایت‌های معروف مانند «فیس‌بوک»، «مسنجر»، «واتس‌اپ» و «اینستاگرام» به‌طور ناگهانی و برای ساعت‌های طولانی قطع شد و میلیاردها دلار خسارت وارد کرد.

علت مشکل قطعی، که خدمات شبکه‌ها را تحت تأثیر قرار داد، بلافاصله مشخص نشد. با این حال، پیام خطا در صفحه وب فیس بوک، خطا در سیستم نام دامنه (DNS) را نشان می‌داد، سیستمی که به آدرس‌های وب اجازه می‌دهد کاربران را به مقصدهایشان هدایت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، قطعی مشابه در شرکت آمریکایی ابری آکامای تکنولوژیز در ژوییه باعث از کار افتادن وب سایت‌های متعددی شده بود.

سردرگمی ناشی از توقف فعالیت پلتفرم‌های اینستاگرام و واتس اپ و سایر برنامه‌های شبکه فیس بوک، بسیاری از کاربران آن را در سراسر جهان برانگیخت تا برای ابراز خشم به توییتر متوسل شوند.

دو تن از اعضای تیم امنیتی فیس بوک به سرعت اعلام کردند که این تعطیلی فعالیت ناشی از حمله سایبری بوده‌است. آنها توضیح دادند که فناوری برنامه‌ها به اندازه کافی متفاوت است به طوری که بعید است یک هک به‌طور همزمان روی همه آنها تأثیر بگذارد.

حساب رسمی فیس بوک در توییتر گفت: «ما متوجه شدیم که برخی از افراد در دسترسی به برنامه‌ها و محصولات ما با موانعی روبرو هستند».

این بیانیه افزود: «ما در تلاش هستیم تا وضعیت را در اسرع وقت به حالت عادی برگردانیم و از هر گونه ناراحتی پیش آمده عذرخواهی می‌کنیم».

آندی استون سخنگوی فیس بوک نیز از توئیتر برای «عذرخواهی» از این قطعی استفاده کرد، او البته دربارهٔ علت آن توضیحی نداد.

حساب‌های رسمی «واتس اپ» و «اینستاگرام» نیز برای تأیید وقفه به وجود آمده به «توییتر» متوسل شدند.

سهام فیس بوک در معاملات دیروز ۵٫۵ درصد افت کرد و بدترین عملکرد روزانه خود را در نزدیک به یک سال اخیر تجربه کرد. در حالی که گزارش شده‌است ثروت شخصی مارک زاکربرگ بنیانگذار فیس بوک در چند ساعت حدود ۷ میلیارد دلار کاهش یافته‌است.

فیس بوک پس از افشاگری فرانسیس هوگان به وال استریت ژورنال گفت که این شرکت از تحقیقات داخلی در مورد تأثیرات منفی محصولات و تصمیمات خود بر مردم آگاه است.

شرکت داون‌دیتکتور که فعالیتش بر ردیابی و ثبت گزارش قطعی شبکه‌های اینترنتی است، اعلام کرد که بیش از ۵۰ هزار نفر مشکلات فیس بوک و اینستاگرام را گزارش کرده‌اند.

شبکه برنامه‌های کاربردی فیس بوک به‌طور متوسط روزانه توسط بیش از ۲٫۷ میلیارد نفر در سراسر جهان استفاده می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای