بورس سعودی در سقف تاریخی

بورس سعودی در سقف تاریخی

کارشناسان به الشرق الاوسط: افزایش نقدینگی و عملکرد خوب غول های بورسی بر اثر خوش بینی به گزارش مالی شرکت های پتروشیمی و انرژی   
پنجشنبه, 7 اکتبر, 2021 - 17:15
رشد ارزش سهام آرامکو سعودی (آسوشیتد پرس)

افزایش ارزش نماگرهای اصلی بورس سعودی پیشران شاخص سهام و رشد معاملات بورس شدند و شاخص سهام سعودی رکورد ۱۴ ساله یعنی از ژانویه ۲۰۰۸ به این سو را زد و در سقف تاریخی خود قرار گرفت. افزایش قیمت نفت در بازارهای جهان و گسترش فضای خوش بینی نسبت به رهایی بازار مالی جهان از آثار همه گیری کرونا نیز در اوج گیری بورس سعودی سهیم بودند.

کارشناسان می گویند بازار بورس سعودی به تصمیم تولید کنندگان بزرگ نفت برای تمدید سقف کنونی تولید به سرعت واکنش نشان داد و قیمت هر بشکه نفت از ۸۰ دلار عبور کرده و به بیشترین سطح خود در چندین ساله گذشته رسید و هر بشکه نفت ۸۳ دلار معامله شد.

اوپک پلاس در نشست اخیر خود با افزایش تولید بیش از حد توافقی مخالفت کرد. طرح افزایش تولید به خاطر نگرانی درباره کمبود انرژی در جهان مطرح شد.

کارشناسان بازار بورس می گویند افزایش قیمت نفت مستقیما درآمدهای دولتی را افزایش می دهد و به همین دلیل برآورد این است که درآمد افزایش و کسری بودجه کاهش پیدا کند. بازار سهام هم با توجه به سودآوری شرکت ها به ویژه در بخش پتروشیمی رشد پیدا می کند.

شاخص کل بورس سعودی چهارشنبه (۶ اکتبر) با افت اندک ۰.۱ درصدی با رشد ۱۶ واحدی در کانال ۱۱۵۷۲ واحد ایستاد. ارزش معاملات چهارشنبه ۸.۴ میلیارد ریال (۲.۲ میلیارد دلار) بود و شاخص کل بورس برای اولین بار از ۲۰۰۸ به این سو در معاملات چهارشنبه از کانال ۱۱۶۰۰ واحدی عبور کرد.

غول های پیشران شاخص بورس سعودی با افزایش ارزش و صعود منجر به رشد بازار بورس چهارشنبه شدند. رشد قیمت سهام «بانک الراجحی» از ۲۰۰۶ به این طرف بی سابقه بود و با افزایش یک درصدی به ۱۲۹.۲۰ ریال رسید. سهام «اس تی سی» هم رشد بیش از ۲ درصدی را تجربه کرد و به ۱۲۰.۲۰ ریال رسید.

شاخص «آرامکو سعودی» توانست به رکود تازه ای از ماه سپتامبر ۲۰۱۹ به این سو دست پیدا کند و با رشد ۱ درصدی در رقم ۳۷.۳۰ ریال ایستاد و ارزش بازاری این شاخص به بیش از دو تریلیون دلار صعود کرد که از ۲۰۱۹ بی سابقه است.

ترکی فدعق کارشناس امور مالی در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «نتایج جلسات اوپک و اوپک پلاس امیدوار کننده بود و نتایج مثبت در بازار داشت. قیمت نفت برای اولین بار از ۲۰۱۵ به این سو به بیش از ۸۰ دلار رسید که همین محرک و انگیزه رشد بازار سهام سعودی شد. شاخص ها روند صعودی طی کردند و برآوردها درباره درآمدهای دولت هم تقویت شده و کسری بودجه کاهش و درآمدها افزایش پیدا می کند. در کل این وضعیت برای اقتصاد کشور خوب است».

فدعق درباره آثار افزایش قیمت نفت روی بازار سهام افزود «هر چقدر قیمت نفت بیشتر شود حاشیه سود برای بخش های مختلف به خصوص حوزه پتروشیمی افزایش پیدا می کند چون مواد خام صنایع پتروشیمی با قیمت های سه ماه گذشته خریداری شده و با قیمت بیشتر به فروش می رسد و سودآوری حوزه پتروشیمی افزایش پیدا می کند و نتایج گزارش های فصلی آینده بهتر و بهتر می شود».

این کارشناس سعودی در ادامه گفت «رشد صعودی را پیشتر هم تجربه کردیم که بعضی اوقات به دلیل مضاربه یا دلایل دیگری بود. اما افزایش کنونی قیمت نفت منجر به صعود و اوج گیری شاخص ها و بازار سهام می شود و شرکت های سود ده در دوره کنونی روند نزولی دیگری در آینده نخواهند داشت. آن گروه از شرکت ها که صعود نکردند رکورد خواهند زد. سود دهی و صعود شامل حال همه شرکت های بورسی خواهد شد».

او یادآور شد «هجوم نقدینگی به بورس بر اثر رشد شاخص ها بوده مثلا آرامکو را در نظر بگیرید که ۴ معامله کلان داشته و میلیون ها سهام داد و ستد شد و همین یکی از عوامل ورود نقدینگی به بازار بورس است. بانک ها نقدینگی خیلی خوبی دارند اما این نقدینگی کسب و کار پررونق اقتصادی می طلبد».

عبد الله الربدی کارشناس امور مالی در گفتگو با الشرق الاوسط اظهار کرد «افزایش قیمت نفت تاثیر مثبت چند جانبه در بورس دارد و به خصوص باعث سود دهی بیشتر شرکت آرامکو به عنوان نماد اصلی بورس سعودی می شود. افزایش نرخ نفت درآمدهای دولت را هم بالا می برد. پس اگر درآمدها افزایش پیدا کند قدرت هزینه و اجرای پروژه ها هم بیشتر می شود و همزمان با رشد تولید داخلی تراز پرداخت ها در شرکت ها بهبود پیدا می کند».

الربدی خاطر نشان کرد «ارزش شاخص شرکت های پتروشیمی در بورس افزایش پیدا می کند. هر چقدر قیمت نفت بیشتر شود سوددهی شرکت های پتروشیمی بالاتر می رود. پتروشیمی از حوزه های مهم بازار سعودی است. در کل سوددهی وجذابیت بازار افزایش پیدا می کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای