میقاتی خواستار بازداشت عاملان خشونت در بیروت شد

میقاتی خواستار بازداشت عاملان خشونت در بیروت شد

وزیر کشور لبنان: ناامنی به نفع هیچ‌کس نیست
پنجشنبه, 14 اکتبر, 2021 - 11:00

در پی تیراندازی در بیروت و کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان، نجیب میقاتی نخست‌وزیر لبنان امروز پنجشنبه، از همه خواست که خویشتندار باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، میقاتی در بیانیه ای اعلام کرد که اوضاع را با جوزف عون فرمانده ارتش دنبال می‌کند. وی همچنین خواستار بازداشت عوامل مخل امنیت و افراد دخیل در این وقایع و ارجاع آنها به دستگاه قضا شد.

نخست‌وزیر لبنان خواستار حفظ آرامش و خودداری از انجام هر اقدامی شد که این کشور را بار دیگر وارد یک چرخه خشونت می‌کند. وی از تماس با نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و نیز بسام مولوی وزیر کشور و موریس سلیم وزیر دفاع لبنان خبر داد و درخواست نشست فوق‌العاده امنیتی را داد.

پیشتر ارتش لبنان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌است، زمانی که معترضان راهی منطقه کاخ دادگستری در محله الطَیونه در بیروت بودند «به آنها شلیک شده‌است».

در همین رابطه، میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان نیز گفته‌است که در تماس با نخست‌وزیر، وزیر کشور، وزیر دفاع و فرمانده ارتش بوده و اوضاع امنیتی منطقه الطیونه را پیگیری می‌کند.

در همین رابطه، یک منبع قضایی و برخی اسناد تصریح کردند که دادگاه لبنان امروز آخرین شکایت علیه بازپرس اصلی تحقیقات در مورد انفجار در بندر بیروت را رد کرد و به وی اجازه داد که کار خود را از سر بگیرد.

تحقیقات دربارهٔ انفجار فاجعه آمیزی سال گذشته که بیش از ۲۰۰ کشته برجای گذاشت، این هفته متوقف شد. این تحول پس از شکایت دو سیاستمدار ارشد صورت گرفت که قاضی طارق البیطار به دنبال بازجویی از آنها بود.

از سوی دیگر، بسام مولوی وزیر کشور لبنان تعداد کشته‌های تیراندازی به تجمع کنندگان خواستار برکناری قاضی پرونده انفجار بندر بیروت را ۶ تن و زخمی‌ها را ۱۶ تن اعلام کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزیر کشور لبنان در نشست خبری پس از جلسه شورای امنیت مرکزی گفت، حوادث الطیونه تیراندازی با قناصه بوده و تیراندازی به سر یک اقدام جدید و خطرناک است که هیچ‌کس نمی‌تواند آن را تحمل کند.

مولوی بر لزوم حفظ صلح داخلی و اتخاذ کلیه اقدامات لازم تأکید کرد و از رسانه‌ها خواست در «انتشار اخبار درست» کمک کنند. وی تأکید کرد: «خروج از وضعیت پایدار و ایجاد ناامنی به نفع هیچ‌کس نیست».

وی اظهار کرد که «همه سازمان‌ها سهم خود را برای حرکت به مرحله بازداشت‌ها انجام می‌دهند تا قانون مسیر خود را طی کند». مولوی گفت: «سازمان دهندگان تظاهرات به ما اطمینان دادند که این تظاهرات صلح آمیز است و جنایتی که رخ داد استفاده از تک تیرانداز بود. ما از یک چیز خطرناک، یعنی شلیک به سر، شگفت زده شدیم».

وی اظهار کرد: «ما از سیاستمداران می‌خواهیم اقدامات لازم را در داخل و خارج از سیاست برای کنترل اوضاع انجام دهند، زیرا خروج وضعیت از حالت عادی به نفع هیچ‌کس نیست».

خبرگزاری ملی لبنان نیز گزارش داد که تیراندازی شدید در مناطق عین الرمانه و الشیاح مجدداً از سر گرفته شد. این خبرگزاری اشاره کرد که پدافند غیرعامل تعدادی از خانواده‌های گرفتار در یکی از ساختمان‌ها را که در الطیونه دچار آتش‌سوزی شدید شده بود را تخلیه کرد.

در این میان، به دستور قاضی فادی عقیقی، کمیسر دولت لبنان در دادگاه نظامی مکلف به انجام تحقیقات میدانی در مورد درگیری‌ها در منطقه الطیونه و تعیین هویت افراد مسلح شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای