بورس پرنوسان کرسی های پارلمان عراق و سایه تقابل شیعی -شیعی

بورس پرنوسان کرسی های پارلمان عراق و سایه تقابل شیعی -شیعی

پنجشنبه, 14 اکتبر, 2021 - 16:15
جشن هواداران مقتدی صدر شامگاه یکشنبه (۱۰ اکتبر) به مناسبت پیشتازی جریان صدری در انتخابات پارلمان در نجف (رویترز)

پس از یک شب طوفانی پر از تهدید و بحث و جدل درباره وزن فراکسیون های سیاسی در پارلمان بعدی مقام های عراقی از بازنگری در نتایج اعلام شده انتخابات پارلمانی ۱۰ اکتبر خبر دادند.

اینجا مثل بازار بورس شده و نمادها مرتب بالا و پایین می شوند. آمار شمارش شده توسط رهبران احزاب دست به دست می شوند تا حساب کار کرسی های از دست رفته و کرسی های جدید دستشان بیاید. وضعیتی شبیه سهامداران بورس است که برای ارزیابی جهت قیمت ها به شاخص شرکت های نفتی چشم دوخته اند یا در بورس «نزدک» نمادها را دنبال می کنند.

اما این معاملات و حساب و کتاب های انتخاباتی که به طور زنده از اماکن شمارش آرا وابسته به کمیسیون انتخابات پخش می شود به این سادگی انجام نمی شود بلکه اینها هم در پیچ و خم های اقدامات پیچیده و جزئی برای شمارش آرا گاه قافیه را می بازند. 

نتایج برخی حوزه های رای گیری تغییر پیدا می کند و نتایج بعضی دیر اعلام می شود که همه یادآور خاطرات ناخوشایند انتخاباتی در گذشته است. در بعضی از صندوق های رای گیری هم تخلف صورت گرفته که بناست شمارش دستی انجام شود. این خلاصه اظهارات یکی از مسئولان کمیسیون انتخابات عراق در نشست خبری داغ بود.

اگر شمارش مجدد برخی از حوزه ها منجر به تغییر نتیجه کل انتخابات شود و بخواهند از طریق نجات بازندگان و حذف برندگان توازن جدیدی برقرار کنند خانمان سیاست دچار رخنه شده است.

شیپور تهدید دولت و کمیسیون انتخابات بامداد چهارشنبه (۱۳ اکتبر) از سوی تمام گروه های وابسته به رژیم ایران به صدا درآمد که اگر نتایج انتخابات «تغییر نکند» یا به عبارت دیگر اگر «ائتلاف فتح» پیروز نشود چنین می کنیم و چنان می کنیم. حتی حیدر العبادی نخست وزیر سابق وابسته به جریان میانه رو شامگاه چهارشنبه در توئیتی گفت «عاقل کسی است که تا صبح این اشتباه را تصحیح کند».

نمادهای بورس کرسی های پارلمان طی ساعات گذشته با فاصله کم خیلی سریع بالا و پایین می رفتند: «المالکی یک کرسی از دست داد که به ائتلاف فتح رسید». ائتلاف فتح همان کرسی را از دست داد و گروه های مستقل پنج کرسی دیگر در اختیار گرفتند و یک کرسی در بغداد از دست مقتدی صدر رفت. جریان صدری در انتخابات بدون رقابت پیشین خیلی راحت همان کرسی پارلمان از بغداد را تصاحب کرده بود.

البته این جوش و خروش و نوسانات انتخاباتی به کرسی های پارلمان محدود نشده و شبه نظامیان خواستار «اعاده حق» شدند چون به گفته آنان «نتایج دستکاری شده» و «پیکارجویان حشد شعبی فورا باید به پایگاه های خود بازگردند».

گروه های مسلح پس از شکست «الفتح» «بزرگان» را به میدان آورند و بازیگران «خرد و کوچک» کنار نشستند. 

ضربه کاری به گروه های مسلح و شبه نظامی مایه نگرانی آنها شده است. گفتگو و رایزنی بین احزاب عمده شیعی در حال حاضر درباره این است که چطور غنیمت های برباد رفته بر اثر نتایج انتخابات و بازندگان را دور هم جمع کنند تا با تشکیل ائتلاف قدرتمند با حضور مثلا المالکی بتوانند صدر را سرجایشان بنشانند.

رویارویی با صدر هنوز آغاز نشده اما وقایع نشان می دهد که نبرد حتمی خواهد بود. رویارویی و تقابل بین گروه های شبه نظامی بازنده و صدر در یک مسیر خطرناک در بین شیعیان عراق حرکت می کند. یکی از گزینه های تقابل با صدر از طریق سیاست و بدون خشونت و استفاده از بازوهای مسلح گروه های شبه نظامی است. گزینه دیگر ایجاد توافق و مصالحه بین برندگان و بازندگان است که در این شرایط نتایج کنونی انتخابات فاقد معنای سیاسی می شود.

کارشناسان سیاسی عراقی می گویند گزینه ائتلاف بین جریان صدری و رقبا برای تشکیل بزرگ ترین فراکسیون پارلمان و معرفی یک کاندایدای توافقی برای پست نخست وزیری محتمل تر به نظر می رسد چون گزینه دیگر همان «جنگ داخلی» است. اما گروه های شبه نظامی و بازنده در این انتخابات به احتمال زیاد به صدر اجازه نمی دهند به تنهایی سر میز مذاکره با سنی ها و کردها بنشیند و درباره ترسیم آینده کشور در چهار سال آینده گفتگو کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای