رشد شش ماهه صادرات غیر نفتی سعودی رکورد زد

رشد شش ماهه صادرات غیر نفتی سعودی رکورد زد

بهبودی پس از بحران کرونا و زمین گیر شدن اقتصاد جهان
شنبه, 16 اکتبر, 2021 - 15:45
برآورد می شود صادرات سعودی تا پایان سال جاری درآمد ۲۵۵ میلیارد ریالی (۶۸ میلیارد دلاری) داشته باشد (الشرق الاوسط)

اقتصاد دنیا در سال ۲۰۲۰ بر اثر شیوع همه گیری کرونا دچار مشکلات فراوان و زمین گیر شد اما با این حال اوضاع صادرات غیر نفتی سعودی در دوره کنونی بهبود پیدا کرده و رشد شش ماهه صادرات غیر نفتی در ۲۰۲۱ رکورد زد. درآمد حاصل از این رشد ۳۷ درصدی به ۱۲۵.۳ میلیارد ریال (۳۳.۴ میلیارد دلار) رسید.

گزارش سازمان توسعه صادرات سعودی که نسخه ای از آن به دست «الشرق الاوسط» رسیده گفت «صادرات غیر نفتی سعودی در شش ماه نخست ۲۰۲۰ بالغ بر ۹۱.۷ میلیارد ریال (۲۴.۴ میلیارد دلار) بود اما صادرات غیر نفتی به لحاظ وزنی در شش ماه نخست ۲۰۲۱ با رشد ۸ درصدی حدود ۳۴.۷ میلیون تن بیشتر بوده است. این اعداد بیانگر افزایش وزنی و ارزشی صادرات و بازگشت به روال عادی است. این گزارش نشان می دهد که صادرات سعودی به ۱۷۰ کشور انجام شده است.

در این گزارش آمده است «رشد صادرات غیر نفتی نشانگر تلاش و پیگیری های مشترک سازمان ها و وزارتخانه ها و نقش موثر آنها برای افزایش صادرات است و برآورد می شود که صادرات غیر نفتی تا پایان سال جاری به رقم ۲۵۵ میلیارد ریال (۶۸ میلیارد دلار) برسد».

امارات اولین مقصد صادراتی سعودی در این دوره است و سعودی ۱۷ میلیارد ریال (۴.۵ میلیارد دلار) به امارات صادر کرده است. پس از امارات چین در رتبه دوم قرار دارد و ارزش صادرات سعودی به چین به ۱۶.۸ میلیارد ریال (۴.۴ میلیارد دلار) رسید. میزان صادرات سعودی به هند از نظر ارزش ۷.۱ میلیارد ریال (۱.۸ میلیارد دلار) است. علاوه بر این، در میان کالاهای صادراتی بیشترین میزان به کالاهای پتروشیمی اختصاص دارد که در شش ماه نخست سال جاری با رشد ۴۴ درصدی از ۵۱.۲ میلیارد ریال (۱۳.۶ میلیارد دلار) در شش ماه نخست ۲۰۲۰ به ۷۳.۶ میلیارد ریال (۱۹.۶ میلیارد دلار) در شش ماه نخست ۲۰۲۱ رسید.

دولت سعودی با توجه به برنامه سند چشم انداز ۲۰۳۰ برای بهبود صادرات غیرنفتی از نظر ارزشی و از نظر وزنی تلاش می کند و به دنبال ایجاد بازارهای جدید برای صادرات و به کارگیری تمام امکانات اقتصادی برای بهینه سازی صادرات از طریق برنامه ریزی و ارایه مشوق و بسته های حمایتی به صادرکنندگان و بازار یابی برای کالاهای داخلی در بازارهای جهان و افزایش توان رقابت پذیری از طریق افزایش کیفیت برای دسترسی به بازارهای بین المللی است چون اگر کالا در بازارهای جهان مرغوب باشد هم بیانگر اعتبار آن کالا بوده و هم برای اقتصاد کشور درآمد زا است. سازمان توسعه صادرات سعودی در راستای تحقق هدف دولت برای تنوع منابع درآمد اقتصادی تلاش می کند.

بانک صادرات و واردات سعودی اعلام کرد که  ۸۹ طرح بیش از ۸.۹ میلیارد ریالی (۲.۳ میلیارد دلار) توسط این نهاد فاینانس شده اند.

بانک افزود که ۵۱ درصد طرح های فاینانس شده مربوط به صنایع کوچک و متوسط بوده و بانک ۹ طرح برای فاینانس و تامین مالی طبق نیازمندی های صادرکنندگان سعودی راه اندازی کرد.

بسته های حمایتی بانک توسعه صادرات سعودی منجر به افزایش صادرات به کشورهای بیشتر شد که در این میان می توان به چین و هند و بلژیک و کره جنوبی و آمریکا و امارات و هلند و سنگاپور و تایوان مصر اشاره کرد.

طرح های فاینانس و حمایتی بانک توسعه صادرات سعودی شامل حال بخش های گوناگون از جمله مواد غذایی (۲۴ درصد) و آهن و فولاد (۱۰.۵ درصد) و لاستیک و پلاستیک (۸.۴ درصد) و تولیدات کاغذی (۷.۷ درصد) و دارو (۷.۵ درصد) و کشاورزی و پرورش ماهی (۴.۵ درصد) و پتروشیمی و ساخت و ساز شد.

تنوع اقتصادی محور اصلی سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی است که به لطف عوامل بسیاری مثل افزایش سهم بخش های غیر نفتی در تولید داخلی غیر نفتی محقق می شود. 

با توجه به آنچه گفته شد نقش و اهمیت سازمان توسعه صادرات سعودی مشخص می شود چرا که این نهاد برای افزایش صادرات غیر نفتی کشور و ارتباط بیشتر با بازارهای جهان نقش آفرینی می کند. سازمان توسعه صادرات سعودی از تمام ظرفیت خود برای افزایش سهم صادرات غیر نفتی از ۱۶ درصد به دستکم ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی غیر نفتی استفاده می کند و اقدامات و طرح های گوناگونی دارد که قدرت رقابت محصولات سعودی را در بازارهای جهان و منطقه را افزایش دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای