اختلاف‌نظر «شركای حكمرانی» در سودان به کف خیابان کشیده‌ شد

اختلاف‌نظر «شركای حكمرانی» در سودان به کف خیابان کشیده‌ شد

هزاران نفر در حمایت از ارتش در خارطوم تظاهرات کردند.. آماده‌سازی طرف مقابل برای راهپیمایی معکوس
یکشنبه, 17 اکتبر, 2021 - 08:30
تظاهرات دیروز در حمایت از ارتش در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در خارطوم (خبرگزاری فرانسه)

در تازه‌ترین اوج‌گیری تنش بین شرکای حاکم در سودان، ارتش از یک سو و غیرنظامیان از سوی دیگر، شروع به بسیج هواداران خود برای تظاهرات خیابانی کردند.

روز گذشته شنبه (۲۴ مهرماه)، هزاران نفر در مجاورت کاخ جمهوری در خارطوم، پایتخت سودان، در حمایت از ارتش تظاهرات کردند.

 آنها خواستار سرنگونی دولت مکلف به پیشبرد اداره کشور تا زمان برگزاری انتخابات آزاد شدند و آن را متهم به شکست و ناکامی در پایان دادن به بحران های سیاسی و اقتصادی کردند.

گروه منشور ملی، که شامل جنبش های مسلحانه و برخی احزاب سیاسی ، جدا شده از نیروها و گروه های آزادی و تغییر، بزرگترین فراکسیون حاضر در ائتلاف حاکم کشور، دیروز از طرفداران خود خواست تا تحت شعار متحد کردن نیروهای تغییر، خاستگاه سیاسی دولت انتقالی، در خارطوم راهپیمایی کنند.

آنها همچنین با الگوپذیری از درخواست های عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت انتقالی و معاونش محمد حمدان دقلو (حمیدتی) خواستار گسترش پایگاه مشارکت در دولت شد.

این تظاهرات با شعارهای سیاسی همراه بود، برخی دیگر خواهان انحلال دولت انتقالی به ریاست عبدالله حمدوک و بنرهای دیگری نیز  خواستار اجازه دادن به ارتش برای به دست گرفتن قدرت جهت تکمیل دوره انتقالی شده بود.

از سوی دیگر، تعدادی از کمیته های مقاومت و نیروهای جریان آزادی و تغییر در رسانه های اجتماعی، این تظاهرات را رد و محکوم کردند.

 آنها بر حمایت خود از حکومت انتقالی غیرنظامی در کشور و شرکت در فراخوان تظاهرات میلیونی در 21 اکتبر ، برای تأکید بر حمایت از اهداف انقلاب تاکید کردند.

اختلاف نظر بین نظامیان و غیرنظامیان جلسات مشترک ارگان های دولت انتقالی را مختل کرد. همچنین با وجود تلاش های نخست وزیر حمدوک برای غلبه بر مشکلات، بحران هنوز پابرجاست.

 حمدوک روز گذشته در سخنرانی خود خطاب به مردم سودان، بحران به وجود آنده بین شرکای قدرت در این کشور را خطرناک ترین و بدترین اتفاق توصیف کرده بود.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای