ریاض سومین پایتخت هوشمند گروه ۲۰ در ۲۰۲۱ شد

ریاض سومین پایتخت هوشمند گروه ۲۰ در ۲۰۲۱ شد

مدینه منوره در رتبه چهارم شهرهای عربی در شاخص IMD قرار گرفت
جمعه, 29 اکتبر, 2021 - 07:00
پایتخت سعودی با جهش ۲۳ رتبه‌ای نسبت به سال گذشته پیشرفت چشمگیر و کیفی داشته‌است (الشرق الاوسط)

شهر ریاض در بین پایتخت‌های گروه بیست کشور دارای اقتصاد بزرگ در سطح جهانی، در شاخص شهرهای هوشمند IMD برای سال ۲۰۲۱، رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

پایتخت پادشاهی عربی سعودی نسبت به سال گذشته ۲۳ پله جهش داشته و ضمن کسب پیشرفت‌های متمایز و کیفی، شهرهای قدیمی مانند لس آنجلس، مادرید، هنگ کنگ و پاریس را پشت سر گذاشته‌است.

مدینه منوره به عنوان دومین شهر سعودی پس از ریاض در این شاخص قرار گرفت و در رتبه ۷۳ جهان و چهارم در جهان عرب قرار گرفت که در این زمینه جلوتر از بسیاری از شهرهای تاریخی باستانی است.

این پیشرفت چشمگیر در ۳۴ شاخص در همه زمینه‌ها که توسط شهر ریاض پایتخت سعودی حاصل شده‌است، دومین پیشرفت بزرگ در میان کشورهای گروه ۲۰ پس از سئول پایتخت کره جنوبی، و سومین پیشرفت در میان کشور بزرگ جهان است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان اطلاعات و هوش مصنوعی سعودی (سدایا)، کمیسیون سلطنتی شهر ریاض، سازمان توسعه مدینه، و برنامه کیفیت زندگی، حمایت نامحدود خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز از سیستم دیجیتال، داده‌ها و هوش مصنوعی با اتخاذ آخرین فناوری‌ها و راهکارها را ارج نهادند.

آنها با اشاره به نقش این حمایت‌ها از سرعت و انعطاف‌پذیری در پردازش تراکنش‌های دولتی دیجیتال و خدمات هویت دیجیتال، سهولت راه اندازی کسب و کارهای جدید و کاهش زمان انتظار تأکید کردند این حمایت‌ها همچنین شامل کمک به برنامه‌ها و پلتفرم‌های دولتی برای سهولت دسترسی به اطلاعات و تکمیل تراکنش‌ها شده و نقش بزرگی در افزایش شاخص‌های سلامت و ایمنی، به‌ویژه در طول همه‌گیری ویروس کرونا (کووید ۱۹) داشته‌است.

این دستاورد مؤید تلاش هماهنگ همه بخش‌های کشور در تأمین زیرساخت‌های پیشرفته، برنامه‌های کاربردی هوشمند و اجرای طرح‌های توسعه برای تبدیل ریاض و مدینه به شهرهای هوشمند است که سطح بالایی از رفاه و کیفیت زندگی را برای ساکنان و بازدیدکنندگان آن فراهم می‌کنند.

شاخص شهرهای هوشمند IMD بر چگونگی درک ساکنان از دامنه و تأثیر تلاش‌ها برای هوشمند کردن شهرهای خود، میزان دستیابی به تعادل بین جنبه‌های اقتصادی و فنی و در عین حال عدم غفلت از ابعاد انسانی و میزان مشارکت در پر کردن شکاف بین آرزوها و نیازهای جمعیت و روندهای سیاسی در مسیر ساخت شهرهای هوشمند متمرکز است.

شهرهای هوشمند، با توجه به مفهوم علمی خود، به توسعه بسیاری از بخش‌های کلیدی مانند: بخش حمل و نقل هوشمند از طریق نرم‌افزار برنامه‌ریزی سفر و رزرو حمل و نقل عمومی و اقتصاد هوشمند مبتنی بر نرم‌افزارهای پیشرفته کمک می‌کنند.

این شاخص‌ها همچنین به ایجاد بسترهای تعاملی با مردم برای شناسایی نیازها و آرزوهای آنها و تعامل شفاف با آنها و توسعه و تسهیل دسترسی به خدمات به شهروندان منجر می‌شود.

مؤسسه بین‌المللی توسعه مدیریت (IMD) مرجع مهمی برای سایر سازمان‌ها و موسسات بین‌المللی برای رقابت بین کشورها و تصمیم گیرندگان برای سنجش تأثیر راهبردهای ملی در افزایش سطح رفاه، دستیابی به پیشرفت و ارتقای کیفیت زندگی مردم در سراسر جهان است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای