آمادگی مخالفان کودتا در سودان برای «شنبه میلیونی»

آمادگی مخالفان کودتا در سودان برای «شنبه میلیونی»

واشنگتن از ارتش خواست تظاهرات شنبه را سرکوب نکند
جمعه, 29 اکتبر, 2021 - 17:30

با وجود تداوم اقدامات خشونت‌آمیز در خارطوم که به کشته شدن هشت تن و زخمی شدن ۱۷۰ تن دیگر منجر شد، فراخوان‌ها برای تظاهرات میلیونی مردم سودان در روز شنبه سی ام اکتبر از سوی طرفداران حکومت مدنی علیه کودتای نظامی ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، از ارتش سودان خواست در برخورد با تظاهرکنندگان «خویشتنداری» به خرج دهد.

وی در نشست خبری امروز (جمعه) در آستانه افتتاحیه اجلاس سران گروه ۲۰ در رم گفت: «من از ارتش می‌خواهم که خویشتنداری نشان دهد و تلفات بیشتری برجای نگذارد. مردم باید اجازه تظاهرات مسالمت آمیز داشته باشند».

تلویزیون دولتی خطبه جمعه را پخش کرد که خواستار حمایت از ارتش شد. خطیب جمعه خارطوم که روبروی چند سرباز با لباس نظامی نشسته بود، گفت: «ما باید به نیروهای نظامی وفاداری و عشق داشته باشیم و به آنها توهین نکنیم». وی افزود: «اگر به نیروهای نظامی خود توهین کنید، گویی به کشور خود آسیب رسانده‌اید».

در همین راستا، آمریکا امروز (جمعه) از ارتش سودان خواست که تظاهرات فردا (شنبه) در اعتراض به تصرف قدرت توسط ارتش را سرکوب نکند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران گفت: «ما واقعاً نگران این هستیم که فردا چه اتفاقی خواهد افتاد».

وی افزود: «این یک آزمایش واقعی برای نیات ارتش خواهد بود».

او ادامه داد: «سودانی‌ها آماده می‌شوند تا فردا در خیابان‌ها در اعتراض به تصرف قدرت ارتش اعتراض کنند. ما از نیروهای امنیتی می‌خواهیم که از هرگونه اعمال خشونت‌آمیز علیه تظاهرکنندگان خودداری کنند و به حق شهروندان خود برای تظاهرات مسالمت آمیز احترام کامل بگذارند».

این مقام آمریکایی اضافه کرد که از زمان کودتا (دوشنبه) که دولت تحت رهبری غیرنظامیان را سرنگون کرد، «۲۰ تا ۳۰ نفر» به دلیل سرکوب ارتش کشته شده‌اند. پزشکان از کشته شدن حداقل هشت معترض و مجروح شدن بیش از ۱۷۰ معترض به دست نیروهای امنیتی خبر دادند و تخمین زدند که آمار ممکن است بسیار بیشتر باشد».

مخالفان کودتا متعهد شدند که روز شنبه، «یک میلیون» سودانی را علیرغم قطعی اینترنت که سازماندهی این اعتراضات را مختل می‌کند به خیابان‌ها بیایند.

ارتش با دستگیری خودسرانه شخصیت‌های سیاسی، فعالان و مردم و همچنین با کنترل رسانه‌ها تلاش می‌کند مخالفان را ساکت کند. تصمیمات ژنرال البرهان فرمانده ارتش برای تصرف حکومت با مقاومت در کف خیابان روبرو است. در همین حال البرهان تأکید می‌کند که تصمیمات او «کودتا» نیست، بلکه اقداماتی برای «اصلاح مسیر انقلاب» است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای