هشدار نسبت به مرگ نیم میلیون نفر جدید در اروپا

هشدار نسبت به مرگ نیم میلیون نفر جدید در اروپا

بریتانیا به عنوان نخستین کشور مجوز استفاده از قرص کووید-۱۹ را صادر کرد
جمعه, 5 نوامبر, 2021 - 00:30
یک تیم پزشکی یک فرد مبتلا به کرونا را در بخش مراقبت‌های ویژه در کی‌یف بررسی می‌کند (AFP)

سازمان بهداشت جهانی نسبت به سرعت انتشار همه‌گیری کرونا در اروپا ابراز نگرانی کرد و هشدار داد تا فوریه ۲۰۲۲ نیم میلیون نفر در اروپا بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

هانس کلوگ مدیر بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه ۱۳ آبان هشدار داد که اروپا بار دیگر به مرکز نشر ویروس کرونا و بیماری کووید در جهان تبدیل شده‌است.

مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا گفت: اکنون شاهد خیزش کووید۱۹ در ۵۳ کشور اروپا هستیم که نگران کننده است و این می‌تواند ۵۰۰ هزار مرگ دیگر کرونایی را برای اروپا تا ماه فوریه سبب شود.

این سازمان افزایش موارد ابتلا را ناشی از پوشش ناکافی واکسیناسیون و سهل انگاری در اقدامات برای مبارزه با کووید-۱۹ دانست.

در همین رابطه، بریتانیا روز پنجشنبه تجویز مشروط «مولنوپیراویر» نخستین قرص خوراکی ضد ویروس برای درمان بیماری کووید ۱۹ را به عنوان اولین کشور جهان در این زمینه تأیید کرد.

شرکت مرک و شریک آن، ریجبک بایوتراپیوتیکس داروی مولنوپیراویر را عرضه کرده‌اند. برپایه این مجوز، افراد آسیب‌پذیر و پرخطر در برابر ویروس کرونا می‌توانند دو بار در روز و به مدت پنج روز از قرص مولنوپیراویر استفاده کنند.

سازمان ملی تنظیم مقررات دارویی بریتانیا اعلام کرد، استفاده از این قرص که «مولنوپیراویر» نام دارد برای افراد بزرگسال که تست کووید-۱۹ مثبت داشته و خطر ابتلای آنها به نوع حاد این بیماری به دلیل سابقه ثبت شده در آزمایش‌های بالینی پیشین محرز شده، بلامانع اعلام شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای