شرط «سند عادی سازی روابط» با سوریه برای خروج نیروهای خارجی

شرط «سند عادی سازی روابط» با سوریه برای خروج نیروهای خارجی

ضمیمه محرمانه سند شامل اتخاذ گام‌هایی از سوی دمشق در ازای «بسته تشویقی» می‌شود… «الشرق الاوسط» متن این سند را منتشر کرد
جمعه, 12 نوامبر, 2021 - 00:30
اسد روز نهم ماه جاری در دمشق از عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات استقبال کرد (epa)

یک سند اردنی و ضمیمه محرمانه آن که متن آن توسط «الشرق الاوسط» منتشر شده‌است فاش می‌کند، هدف نهایی «عادی سازی روابط عربی» با دمشق «خروج تمام نیروهای خارجی و جنگجویان خارجی از سوریه است که پس از سال ۲۰۱۱ وارد این کشور شدند»، از جمله این بندها بر «خروج آمریکا و ائتلاف از شمال شرق سوریه و (برچیده شدن) پایگاه آمریکایی در التنف» در نزدیکی مرزهای اردن و عراق،

پس از انجام یک سری گام‌ها بر اساس رویکرد «گام به گام»، از جمله آغاز «محدود کردن نفوذ ایران در مناطق خاصی از سوریه» و به رسمیت شناختن «منافع مشروع روسیه» تأکید شده‌است.

این سند مبنای اقدامات کشورهای عربی در قبال دمشق است، این اقدامات شامل دیدار فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه با ۹ وزیر کشورهای عربی در نیویورک، دیدارهای رسمی اردن و سوریه و تماس بین رهبران عرب و رئیس‌جمهور بشار اسد بود.

عادی سازی روابط شامل «بسته‌های تشویقی» برای دمشق، مانند عبور «خط لوله گاز عربی» از سوریه از مصر و اردن به لبنان، ایجاد نیروگاه در سوریه توسط امارات و عدم مخالفت واشینگتن با این اقدامات و ارائه معافیت از تحریم‌های «قانون سزار» است.

طرف اردنی این طرح را ماه‌ها پیش آماده کرده بود و ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، این موضوع را با جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در واشینگتن در ماه ژوئیه، و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در ماه اوت، و با رهبران عرب و خارجی مورد بحث قرار داد.

از سوی دیگر، منابع دیروز گزارش دادند که بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه، جواد غفاری نماینده «سپاه» ایران در سوریه را به دلیل «نارضایتی از مداخلاتش» اخراج کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای