گروسی از عدم تماس ایران با آژانس اتمی ابراز «تعجب» کرد

گروسی از عدم تماس ایران با آژانس اتمی ابراز «تعجب» کرد

جمعه, 12 نوامبر, 2021 - 19:30

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، عدم تماس دولت جدید ایران از زمان روی کار آمدن با آژانس در خصوص مسائل حائز اهمیت و باقی‌مانده را «حیرت‌انگیز» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که انتظار داشت پیش از نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ ۲۲ نوامبر سفری به ایران داشته باشد اما از اینکه تاکنون دعوتنامه‌ای در این زمینه دریافت نکرده، ناامید شده‌است.

اظهارات گروسی در حالی بیان می‌شود که مذاکرات هسته‌ای که دو روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه گذشته در وین متوقف شده بود باید در تاریخ ۲۹ نوامبر از سر گرفته شود.

به موازات این تلاش‌ها، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تلاش است بسیاری از مسائل دیگر از جمله رفع اعمال محدودیت‌ها علیه برخی فعالیت‌های بازرسی را با ایران حل و فصل کند.

آخرین سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در ماه سپتامبر (شهریور) بود و وی امید داشت پس از آن برای گفت و گوهای بیشتر با دولت ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور محافظه کار، که در ماه اوت روی کار آمد، دوباره به تهران بازگردد.

گروسی گفت: «من هیچ تماسی با این دولت (...) که از بیش از پنج ماه پیش روی کار آمده‌است، نداشته‌ام.». وی در عین حال گفت که تنها «مکالماتی فنی» با محمد اسلامی رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران داشته‌است.

وی افزود: «این حیرت‌انگیز است و من این موضوع را آشکارا می‌گویم».

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اندکی پس از سفر ماه سپتامبر گروسی، از ایران شکایت کرد که دسترسی «ضروری» به یک کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ را فراهم نکرده‌است.

یکی دیگر از مناقشات طولانی مدت بین ایران و آژانس مربوط به وجود ذرات هسته‌ای در سایت‌های اعلام نشده‌است که آژانس بارها گفته که از توضیحات ایران در این مورد راضی نشده‌است. این موضوع خطر صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام را در پی دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای